Joe Biden nazywa mord na Ormianach ludobójstwem

Reklama

czw., 04/22/2021 - 23:29 -- MagdalenaL

Zdjęcie: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

W ten sposób Biden rzuca wyzwanie sojusznikowi NATO Turcji, podają amerykańskie media. Rząd w Ankarze utrzymuje, że podczas pierwszej wojny światowej w ówczesnym Imperium Osmańskim padły ofiary wśród Ormian, ale nie było to ludobójstwo.

Biden ma mówić otwarcie o ludobójstwie w sobotę, w sto szóstą rocznicę mordów, które rozpoczęły się w 1915 roku. Imperium Osmańskie, poprzednik obecnej Turcji, walczyło wtedy z Rosją na terenie dzisiejszej Armenii.

Obietnica

Już podczas swojej kampanii prezydenckiej Biden obiecał, że uzna mord na Ormianach za ludobójstwo, a Demokraci nawoływali, by uczynił to w tej chwili: „Haniebne milczenie rządu Stanów Zjednoczonych w obliczu faktu historycznego, jakim było ludobójstwo Ormian, trwa już zbyt długo i musi dobiec końca.” Już pod koniec 2019 roku amerykański parlament uznał ten mord za ludobójstwo.

Chociaż historyczne uznanie Bidena nie niesie za sobą prawnych konsekwencji, i tak doprowadzi Ankarę do furii, twierdzą media. Turcy utrzymują, że żadne ludobójstwo nie miało miejsca i że obie strony popełniły zbrodnie podczas wojny. Ten krok Bidena może pogorszyć napięte stosunki z Turcją. Prezydent Turcji Erdogan przysiągł w czwartek „bronić prawdy” przed tymi, którzy wspierają „kłamstwa o ludobójstwie”.

Już dziesiątki krajów uznały ten masowy mord za ludobójstwo. Na początku tego roku holenderska Izba Reprezentantów w Hadze wzywała rząd do podjęcia tego samego kroku. Wtedy Turcja powiedziała, że ta akcja „ma na celu przepisać historię na podstawie motywów politycznych”.

 

Autor: 
tłum.Anna Polny
Źródło: 
https://www.trouw.nl/buitenland/joe-biden-gaat-moord-op-armeniers-genocide-noemen~bbea8745/
Polub Plportal.pl:

Reklama