Jak młody wygląd może wpłynąć na Twoją karierę?

Reklama

czw., 05/06/2021 - 16:18 -- MagdalenaL

Wyglądanie jak nastolatek, który przypadkowo zawędrował do biura może zaważyć na Twojej karierze. Czy powinniśmy chcieć wyglądać młodo - czy też wiąże się to z kosztami?

Był 4 kwietnia 1911 roku: Pierwszy dzień pracy Williama F. Murraya. Został zaprzysiężony do 62. Kongresu Stanów Zjednoczonych i był gotowy do rozpoczęcia wspaniałej kariery w polityce. Był tylko jeden problem.

Murray miał 29 lat, co czyniło go najmłodszym reprezentantem w tamtym czasie. Obdarzony był niezwykle chłopięcymi rysami, a włosy układał w staranny przedziałek z boku – zupełnie, jakby pozował do szkolnego zdjęcia. Na tle swoich siwiejących, brzuchatych kolegów, można powiedzieć, że nie wyglądał najlepiej.

Tego samego dnia przewodniczący wydał mu polecenie, aby przyniósł książkę, po tym jak pomylił go z jednym z asystentów domowych - rolę, którą zazwyczaj pełnią uczniowie szkół średnich. "W porządku, Bill," powiedział Murray, "ale następnym razem proszę zwracać się do mnie per 'członek z Massachusetts'".

W prawie każdej innej dziedzinie życia, młody wygląd jest bardzo pożądany - przewiduje się, że do 2022 roku przemysł przeciwstarzeniowy będzie wart szacunkowo 260 miliardów dolarów (188 miliardów funtów), a niektóre osoby wydają obecnie więcej na odmładzającą pielęgnację skóry każdego miesiąca niż wynosi ich kredyt hipoteczny.

Ale w biurze to zupełnie inna historia. Obecnie nie ma żadnych danych na temat tego, ile osób rocznie odczuwa negatywne skutki swojego młodego wyglądu - ale w Internecie aż roi się od wstrząsających anegdot o zakłopotaniu i nieporozumieniach. Jest nauczycielka, którą głośno oskarżono o przebywanie w pokoju nauczycielskim bez pozwolenia, a nawet poproszono o dowód tożsamości; pracownik browaru, którego klient pomylił z "małą dziewczynką"; a także wielu, wielu lekarzy, których codziennie nachodzą zaniepokojeni pacjenci, mówiąc: "Wygląda pan tak młodo!".

W rzeczywistości istnieje coraz więcej dowodów na to, że wyglądanie na osobę młodszą niż jest w twoim wieku jest nie tylko niewygodne - może mieć radykalny wpływ na sposób postrzegania twoich kompetencji, a nawet decydować o rodzaju wykonywanej przez ciebie pracy. Badania sugerują, że ten niewidzialny czynnik może decydować o karierze lub ją łamać - od przesuwania osób o młodszym wyglądzie do bardziej opiekuńczych ról po niezbyt subtelne kontrolowanie, czy dana osoba nadaje się na urząd publiczny.

Zbyt uroczy?

Istnieje kilka podstawowych powodów, dla których ludzie mogą mieć wrażenie, że są oceniani jako młodsi niż ich lata: na przykład możesz być filigranowy, mieć niską posturę lub ubierać się w modne ubrania.

Jednak najlepiej przebadanym sposobem jest posiadanie twarzy dziecka. „Efekt nadmiernej generalizacji twarzy dziecka" został po raz pierwszy odkryty w latach 80. i występuje wtedy, gdy posiadanie dziecięcych rysów twarzy prowadzi do tego, że ludzie zakładają, iż posiadasz odpowiadające im cechy osobowości.

Leslie Zebrowitz, emerytowana profesor stosunków społecznych na Uniwersytecie Brandeis w USA, która współodkryła to zjawisko, mówi: "Dziecięca twarz to tak naprawdę ogólna konstelacja cech". Wyjaśnia, że zazwyczaj obejmuje ona płaską, okrągłą twarz, małą szczękę, guziczkowaty nos i szerokie oczy, podczas gdy osoby o dojrzalszym wyglądzie mają zazwyczaj mniejsze oczy, bardziej kanciaste kości policzkowe, większe nosy i mocniejsze łuki brwiowe. Powszechnie wiadomo, że osoby o dziecięcych twarzach wyglądają młodo, ponieważ dosłownie przypominają dzieci.

Co dziwne, efekt ten ma zastosowanie bez względu na to, ile masz lat w rzeczywistości - lub czy masz pulchną, wypielęgnowaną skórę modelki z reklamy kremu nawilżającego, czy też nieco bardziej zniszczoną pogodą twarz osoby, która przez całe życie uwielbia słońce. Budowa twarzy osób o twarzy dziecka oznacza, że zazwyczaj wyglądają one młodo w porównaniu z innymi osobami w tej samej grupie wiekowej, co oznacza, że skojarzenia związane z tym wyglądem mogą wywierać wpływ nawet w średnim wieku i później.

Osoby o twarzy dziecka są postrzegane jako mające mniejszą "kontrolę osobistą" niż inni w młodym i średnim wieku, podobnie jak osoby uważane za nieatrakcyjne lub z nadwagą.

Są pewne plusy przypominania ludziom o słodkim dziecku - uważa się, że efekt twarzy dziecka wywołuje te same zachowania ochronne, które pomagają nam chronić tych bezbronnych członków społeczeństwa, więc automatycznie zakłada się, że jesteś ciepły, godny zaufania i miły. Jak można się spodziewać, dziecięce twarze są wszechobecne w kreskówkach dla dzieci, postaciach w reklamach, maskotkach sportowych i milusich rasach psów - zwłaszcza pugów.

Osoby o dziecięcych twarzach są również bardziej skłonne do wykonywania pewnych zawodów. W jednym z badań stwierdzono, że częściej rozważano ich przyjęcie na stanowisko nauczyciela w przedszkolu, które wyraźnie wymagało od kandydatów ciepła i uległości.

Wiązanie z sukcesem

Osoby o twarzy dziecka mają pod wieloma względami łatwiejsze życie: są powszechnie uważane za bardziej atrakcyjne, nawet w tak odmiennych grupach demograficznych jak łowcy-zbieracze Aché z Paragwaju i studenci uniwersytetów z Rosji. Ale oczekuje się od nich również braku pewnych cech, które mogą być kluczowe dla rozwoju kariery lub pracy w niektórych zawodach.

Na przykład, te same badania, które zidentyfikowały tendencję do faworyzowania kandydatów o dziecięcych twarzach na stanowiska nauczycielskie, wykazały również, że osoby o dojrzałym wyglądzie są generalnie preferowane na stanowisko dyrektora, które wymaga dominacji i umiejętności podejmowania surowych decyzji. Być może w rezultacie osoby wyglądające młodo jak na swój wiek mają tendencję do zajmowania stanowisk o niższym statusie, które nie wymagają tego rodzaju władzy.

Może to wynikać z faktu, że osoby o twarzy dziecka są postrzegane jako mające mniejszą "kontrolę osobistą" - definiowaną jako kompetencje, opanowanie lub zdolność do realizacji swoich celów - niż inne osoby w młodym i średnim wieku, a także osoby uważane za nieatrakcyjne lub z nadwagą.

Osoby o starszym wyglądzie nie tylko częściej są brane pod uwagę przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych o wysokim statusie, ale także uważane są za bardziej odpowiednie do pracy wymagającej wyższego poziomu wykształcenia. "Tak więc osoby o dojrzałej twarzy mają podobne wyniki na rynku pracy jak osoby osiągające wysokie wyniki" - mówi Zebrowitz.

W jednym z badań, mężczyźni o twarzy dziecka najczęściej podejmowali pracę jako pracownicy opieki nad dziećmi, nauczyciele szkół podstawowych, pomocnicy nauczycieli i duchowni, a najrzadziej jako sędziowie, kierowcy ciężarówek, policjanci i brygadziści. W przypadku kobiet, najczęstsze kariery były podobne: nauczycielki szkół podstawowych, nauczycielki przedszkolne, asystentki nauczyciela i asystentki pielęgniarki, podczas gdy te, które wyglądały bardziej dojrzale, miały tendencję do posiadania pracy jako analitycy systemów komputerowych, nauczyciele prawa, sportowcy i brygadziści.

Efekt ten występuje zarówno wśród polityków, jak i liderów firm z listy Fortune 500; ci ostatni mają na ogół bardziej dominujące rysy twarzy niż ogół populacji lub osoby wykonujące inne zawody o wysokim statusie, takie jak profesorowie. Wydaje się to być oparte na czystej percepcji, ponieważ firmy, w których prezesi wyglądają tak samo, nie mają większych szans na osiągnięcie lepszych wyników niż inne.

Istnieją jednak wyjątki. Zaskakująco, czarnoskórzy mężczyźni kierujący firmami na tym samym poziomie częściej mają dziecięce rysy twarzy. Jedna z koncepcji mówi, że wynika to z ukrytego rasizmu, który oznacza, że czarni mężczyźni są ogólnie postrzegani jako groźni, więc posiadanie twarzy dziecka jest zaletą, ponieważ łagodzi te wrażenia.

Mężczyźni, których uznano za posiadających dziecięcą twarz, najczęściej pracowali jako opiekunowie dzieci, nauczyciele szkół podstawowych, pomocnicy nauczycieli i członkowie kleru.

Inne badania wykazały, że zgodnie ze stereotypem osób o twarzy dziecka, które są ciepłe i godne zaufania, prezesi organizacji charytatywnych typu non-profit częściej mają ten typ twarzy. Przeciętnie te, które mają silniej wyglądających prezesów, zbierają mniej pieniędzy.

W realnym świecie, kontrastowe traktowanie młodo wyglądających pracowników często wiąże się z tym, jak ludzie są traktowani w zależności od ich rzeczywistego wieku. Młodsi pracownicy mogą być bardziej krytykowani niż starsi, umniejszani za pomocą obraźliwego języka - np. określania ich mianem "młodego chłopaka" - opłacani gorzej niż starsi koledzy na tym samym stanowisku, pomijani przy awansie lub niesprawiedliwie zwalniani.

W rzeczywistości, podczas gdy społeczeństwo zachodnie ma dobrze udokumentowaną kulturę fetyszyzowania młodości i marginalizowania osób starszych, ageizm wobec młodszych pracowników jest coraz częściej dostrzegany. Badanie 2019 Diversity & Inclusion Study przeprowadzone przez portal Glassdoor, zajmujący się wyszukiwaniem ofert pracy, wykazało, że w Wielkiej Brytanii osoby w wieku 18-34 lat prawie dwukrotnie częściej niż starsze zgłaszają przypadki dyskryminacji ze względu na wiek.

Przeformułowanie naszego myślenia

W Wielkiej Brytanii istnieje pewna ochrona prawna przed uprzedzeniami związanymi z wiekiem, niezależnie od tego, czy są one oparte na rzeczywistym wieku, czy na jego postrzeganiu - jest to tzw. dyskryminacja przez postrzeganie.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie specjalnych przepisów zapobiegających uprzedzeniom ze względu na wygląd twarzy, choć toczą się dyskusje na temat tego, w jaki sposób można by je wprowadzić. Już w 1987 r. w artykule opublikowanym w „Harvard Law Review” zaproponowano, aby zmodyfikować istniejące przepisy w celu zapobiegania dyskryminacji ze względu na "w dużej mierze niezmienne aspekty wyglądu ciała i twarzy".

Podobnie jak w przypadku innych form uprzedzeń, możliwe jest, że osoby z określonych środowisk rasowych mogą być bardziej narażone na ryzyko. Sugeruje się, że częścią powodu, dla którego Azjaci stereotypowo wyglądają młodo w stosunku do swojego wieku, może być fakt, że cechy twarzy dziecka są bardziej powszechne w tej grupie.

Istnieje jednak kilka rzeczy, które osoby o młodym wyglądzie mogą zrobić, aby zmienić sposób, w jaki są postrzegane w miejscu pracy.

Najbardziej oczywistą opcją jest zmiana wyglądu. Badania wykazały, że dwudziestokilkuletnie kobiety wyglądają starzej, gdy noszą makijaż - choć, co zaskakujące, nie jest to prawdą w przypadku starszych grup wiekowych - a dodanie makijażu, spodni i biżuterii może zwiększyć kompetencje kobiety jako lidera. Z drugiej strony, ludzie postrzegają mężczyzn z brodą jako starszych i o wyższym statusie niż ci, którzy są ogoleni. Są oni również ogólnie postrzegani jako bardziej kompetentni.

Pytanie brzmi: czy chcesz zmienić swój wygląd, aby przezwyciężyć irracjonalne uprzedzenia innych ludzi?

Tak się składa, że istnieje alternatywa. Nicola Simpson, coach kariery z Londynu, mówi, że regularnie spotyka się z tym problemem - ale nie zawsze jest przekonana, że to, jak wyglądają jej klienci, jest jego przyczyną. "Pojawia się to dość często, gdy klienci przychodzą na sesję coachingową z brakiem pewności siebie i z poczuciem syndromu impostera" - mówi.

Z doświadczenia Simpson wynika, że ludzie mogą zmagać się z postrzeganiem tego, jak młodo wyglądają w każdym zawodzie, choć jest to nieco bardziej powszechne wśród konsultantów ds. zarządzania i osób pełniących funkcje kierownicze. "Być może znajdują się w takim momencie kariery, w którym chcą przekazać przywództwo i powagę, i mają poczucie, że wyglądają młodo jak na swoje lata - i że jest to postrzegane przeciwko nim" - mówi Simpson - "ale jednocześnie często mają poczucie, że 'może jestem za młody, aby zajmować stanowisko kierownicze'".

Aby to przezwyciężyć, Simpson stara się pomóc swoim klientom w tym, co jest w zasięgu ich kontroli. Zamiast rozwodzić się nad tym, jak postrzega ich świat zewnętrzny, skupia się raczej na pomaganiu im w zrozumieniu, skąd biorą się ich lęki. "Nasze rozmowy dotyczą raczej tego, co mogą zrobić, aby poczuć się pewniej - wprowadzamy narzędzia, które pozwolą im zmienić sposób myślenia na bardziej pozytywny i wspierający".

Simpson sugeruje, aby spróbować być świadomym, kiedy drażnią Cię obawy o to, jak jesteś postrzegany, i świadomie przesuwać swoje myśli w kierunku bardziej pozytywnej perspektywy. Jeśli będziesz prezentować pewność siebie, automatycznie będziesz wydawać się bardziej kompetentny - niezależnie od tego, jakie uprzedzenia naprawdę działają w umysłach Twoich współpracowników.

Autor: 
tłum. Justyna Janusz
Źródło: 
https://www.bbc.com/worklife/article/20210503-how-looking-young-can-shape-your-career
Polub Plportal.pl:

Reklama