Jesteś młody i czujesz się samotny? Wytrzymaj! Będzie lepiej

Reklama

ndz., 05/09/2021 - 22:11 -- MagdalenaL

Fot. unsplash

Wielu młodych ludzi odczuwa ogromną samotność. W dużym norweskim badaniu zbadano, jak samotność wpływa na nasze dalsze życie.

Kiedy Ada Setten Ekker (23) poznaje nowych ludzi, zwykle na początku wszystko układa się dobrze. Ale potem przychodzą czarne myśli. Samotność, którą odczuwała w przeszłości, utrudnia zbliżenie się do ludzi z jej otoczenia.

- Trudno powiedzieć, dlaczego tak jest, mówi.

Badacz Tilmann von Soest od kilku lat bada, jak samotność w okresie dojrzewania wpływa na nas. Jest badaczem w OsloMet i profesorem na Uniwersytecie w Oslo. Jesienią 2020 roku opublikował bardzo wyjątkowe badanie na temat samotności. Przez 13 lat ponad 3000 młodych Norwegów wypełniło ankietę dotyczącą ich doświadczeń w tym temacie. Uczestnicy mieli od 13 do 19 lat, gdy badanie rozpoczęło się w 1992 r. Obecnie wszyscy są już po czterdziestce.

Obszerne badanie długofalowych efektów samotności

Średnio młodzi ludzie, którzy brali udział w badaniu stawali się coraz bardziej samotni, dopóki nie osiągnęli wieku 25 lat. Von Soest nie sądzi, aby to odkrycie było zaskakujące.

- Okres dojrzewania to czas, w którym dużo się dzieje. Nastolatkowie odrywają się od rodziców i następuje przejście z gimnazjum do liceum. Od liceum do studiów, a ostatecznie do pracy, mówi von Soest.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Developmental Psychology”.

Magnus Aarli (26) mówi, że samotność może zostać wzmocniona w niektórych sytuacjach społecznych. Zaważa tu też pewien paradoks.

- Uczucie pustki najbardziej odczuwalne jest w ciele. W tym sensie, że nie odczuwa się bólu, ale poczucie bezsensu może być bardzo nieprzyjemne.

Samotność wpływa na to, ile zarabiasz

Długofalowe badania pokazują, że osoby, które zaznały dużo samotności w okresie dojrzewania, zarabiają mniej, gdy zaczynają życie zawodowe. Jest to odkrycie, które powtarza się bez względu na metodę badawczą.

- Może to być związane z faktem, że życie zawodowe to nie tylko wydajność i to, jak dobrze pracujesz, ale również zależy od tego, jak dobrze radzisz sobie w relacjach społecznych, mówi von Soest.

Twierdzi też, że bycie samotnym przez długi czas może utrudniać funkcjonowanie społeczne w pracy.

- Może to wiązać się z tym, jak wchodzisz w interakcje z innymi i jak podchodzisz do negocjacji, jeśli chodzi o podwyżki wynagrodzeń.

Starszy doradca Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Thomas Severinius Nilsen, mówi, że możliwym związkiem między samotnością a wynagrodzeniem może być fakt, że samotność wpływa na funkcje poznawcze. Istnieją funkcje poznawcze, które wpływają na to jak uczą się ludzie. Są to na przykład uwaga, pamięć, rozwiązywanie problemów i język.

- Naturalne byłoby stwierdzenie, że może to wpłynąć na udział w rynku pracy, wyniki w pracy oraz na wyniki badań, mówi Nilsen.

Samotność może być szkodliwa

Od czasu do czasu uczucie samotności jest normalne i w zasadzie nie jest niebezpieczne. Problemem zaczyna się wtedy, gdy złe samopoczucie trwa przez dłuższy czas. Utrzymująca się samotność może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

- Jeśli pomyślimy o czasach prehistorycznych, samotność daje poczucie, że jesteś w niebezpieczeństwie. Jeśli nie jesteś częścią stada, jesteś zagrożony, mówi von Soest.

Ciało jest nieustannie w trybie alarmowym, a osoba samotna doświadcza wewnętrznego zamętu. Te dwa mechanizmy mogą ostatecznie doprowadzić do negatywnej konsekwencji w zdrowiu psychicznym i fizycznym.

- Przy słabszym zdrowiu i mniejszej aktywności także odczuwasz większą samotność. Stajesz się bardziej odizolowany i masz mniej pewności siebie w kontaktach z innymi, mówi Thomas Hansen, badacz z FHI i OsloMet.

Zbadał on również samotność związaną ze starością i mówi, że samotność może mieć niefortunne konsekwencje zarówno w życiu szkolnym, jak i zawodowym.

- Samotność jest jak starcie z Mikiem Tysonem na ringu. To jak żelazna pięść na środku twojej twarzy.

Jak mówi Petter Jønholt (23), boli go uczucie samotności i mówi, że łatwo wpaść w błędne koło.

- Dla mnie to były myśli typu: czy jestem wystarczająco dobry? Czy ludzie się tym przejmują? Czy to ja jestem powodem, dla którego siedzę teraz sam? To rozdarło mi głowę na strzępy.

Chociaż wiele odkryć w tym badaniu pokazuje, że samotność w okresie dojrzewania może wyrządzić wielką szkodę, były też ustalenia, którymi von Soest był mile zaskoczony.

Podnoszące na duchu odkrycia

Okazuje się, że samotność, którą odczuwało wiele osób w okresie dojrzewania, niekoniecznie musi towarzyszyć im po osiągnięciu dorosłości. Badanie pokazuje, że posiadanie tylko jednego dobrego przyjaciela, któremu ufasz już w wieku nastoletnim, przeciwdziała samotności. Von Soest uważa, że to budujące.

- Prawdopodobnie jest wielu młodych ludzi, którzy w młodości mieli okresy, kiedy było im ciężko i czuli, że nie pasują lub nie mają przyjaciół. Nie oznacza to jednak, że w późniejszym życiu będą mieli złe relacje społeczne lub mało przyjaciół, mówi.

Autor: 
Elina Nicoline Nordhagen Rydland, Kristin Rydland / tłum. Dominika Bącler
Źródło: 
https://www.nrk.no/viten/ny-forskning-pa-ensomhet-blant-unge_-kan-pavirke-hvor-mye-du-tjener-1.15389790
Polub Plportal.pl:

Reklama