Błędy językowe w mediach społecznościowych

Reklama

pon., 05/10/2021 - 01:25 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Vecteezy

Język polski jest niezwykle trudnym językiem, z wieloma skomplikowanymi zasadami gramatycznymi, które nieraz mogą zawrócić w głowie przeciętnemu twórcy, jak i odbiorcy mediów społecznościowych. W związku z tym nie trudno o popełnienie błędów, które będąc często powtarzane, rozprzestrzeniają się w internecie niesamowicie szybko.

Ze statystyk wynika, że w 2020 roku Polacy w Internecie popełniali błędy w pisowni co 6 sekund, co wynosi łącznie ponad 14 tysięcy błędów dziennie. Jednak pierwsze pytanie, które może się nasuwać to, co to jest ten błąd językowy? Według Encyklopedii Humanistycznej jest to: „nieświadome odstępstwo od współczesnej normy językowej; element wypowiedzi (tekstu) w danym języku, który nie mieści się w normie tego języka”. Wszelkie normy oraz błędy, które występują w języku polskim, ustalane są przez Radę Języka Polskiego, która wraz z rozwijaniem się polskiego społeczeństwa zmienia panujące normy dotyczące języka.

Najczęściej popełnianymi błędami ortograficznymi według badania z 2018 roku są między innymi – „napewno”, „na prawdę”, „wogule”, „narazie”, „muj” oraz „conajmniej”. Analitycy zwracają uwagę, że użytkownicy polskiego Internetu nie znają zasad pisowni łącznej i rozłącznej, a w szczególności wyrażeń przyimkowych. W kolejnej grupie, tym razem błędów fleksyjnych – dotyczącej odmiany wyrazów, znajduje się takie słowo jak „wziąść”, (które swoją drogą pojawia się w ponad 40 procentach polskich mediów społecznościowych) oraz „ludzią”, zamiast ludziom czy „dziecią”, zamiast dzieciom. Łączna liczba przeanalizowanych błędów w badaniu wynosiła ponad 3 miliony.

Pytanie brzmi, na jakich portalach społecznościowych pojawiają się takie błędy? Otóż najwięcej z nich zauważalna jest na Facebooku (40,2%), następnie w serwisie Youtube (20,8%), na trzecim miejscu znajdują się wszelkie fora internetowe (10,8%), a dalej na Instagramie oraz Twitterze (9,8%). Najmniej błędów zauważamy na portalach dziennikarskich, gdyż zaledwie w trzech procentach.

W poprawianiu błędów, które popełniamy, pisząc na komórce, bądź komputerze pomaga nam autokorekta, która powinna automatycznie znajdować się na naszych urządzeniach. Tylko, czy jest ona w stu procentach warta naszego zaufania? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Gdy piszemy wszelkiego rodzaju wiadomości, to oczywiście posiadamy w autokorekcie wbudowany słownik, który poprawia nas za każdym razem, gdy popełnimy błąd oraz sugeruje nam kolejne wyrazy do użycia w naszym zdaniu. Jednak, gdy popełniamy wiele błędów i zapisujemy je do naszego słowniczka, to w trakcie pisania autokorekta instynktownie wprowadza nas w błąd, podając nam niepoprawne słowo, które sami wcześniej wprowadziliśmy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać tekst, zanim go wyślemy, gdyż kilka błędów może się wkraść przez naszą autokorektę niepostrzeżenie, nawet gdy staramy się nie popełniać żadnych gaf.

 

Jednym z ciekawszych zjawisk są błędy popełniane umyślnie, tak zwane memobłędy. Błędy te zostały utrwalone w internetowym świecie poprzez użytkowników forów internetowych oraz filmów Youtube’owych, które później rozpowszechniono przez innych internautów w ramach żartu/ironii. Użycie takich form językowych budzi śmiech, jednak staje się poważnym problemem, gdy niektóre osoby (zwłaszcza młodsze) nie zrozumieją żartu i zaczną powielać błąd. Oto najczęstsze memobłędy: „dej”; słowo nawiązuje do osób wymuszających oddawanie czegoś za darmo, „somsiad”, zamiast sąsiad oraz „Internety” lub „w Internetach” – tej formy często używają osoby starsze, niezaznajomione z funkcjonowaniem Internetu.

Po wynikach badania można zwrócić uwagę na zakorzeniające się negatywne nawyki w popełnianiu błędów językowych w Internecie. O wiele łatwiej jest popełnić błąd, pisząc szybko na telefonie, niż mając w ręku długopis, przelewając myśli na papier. Do tego właśnie dąży świat – to najprostszych rozwiązań, abyśmy nie musieli zbyt długo zastanawiać się nad rozwiązaniem, ponieważ „maszyna” zrobi wszystko za nas.

 

Źródła: 

https://socialpress.pl/2019/02/najczesciej-popelniane-bledy-jezykowe-int...
https://bezprawnik.pl/najczesciej-popelniane-bledy-ortograficzne/
https://www.rp.pl/artykul/1080864-Jakie-bledy-pojawiaja-sie-w-pismach-ur...

Więcej linków do źródeł poniżej:

 

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://encenc.pl/blad-jezykowy/ https://slowodaje.pl/bledy-jezykowe-w-internecie/
Polub Plportal.pl:

Reklama