Niedługo pojawi się aplikacja pomocna w walce z socjofobią

Reklama

wt., 05/11/2021 - 21:24 -- MagdalenaL

Zdjęcie: antstang699431 / www.vecteezy.com

Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego kończą już pracę nad aplikacją Talk-To dla smartfona. Ma ona pomóc podjąć pierwsze kroki w stronę socjalizacji osób cierpiących na fobię społeczną.

Fobia społeczna (inaczej socjofobia, nerwica społeczna, fobia socjalna, lęk społeczny) to rodzaj zaburzenia, przez które człowiek odczuwa lęk przed różnymi sytuacjami społecznymi, czyli po prostu boi się kontaktów z innymi ludźmi. Fobia społeczna jest jednym najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie, obok depresji i zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Szacuje się, że dotknęła od 7% do 12% społeczeństwa. Często trudno jest ją rozpoznać, bo mylona jest z nadmierną nieśmiałością. Młodzież cierpiąca na tego typu dolegliwość często przenosi relacje z ludźmi z realnych spotkań do Internetu.

Aplikacja Talk-To obdarzona jest różnego typu narzędziami, aby ułatwić tym osobom nawiązywanie kontaktu z innymi w realnym świecie. Bogaty funkcjonał dodatku pozwala na przeprowadzenie anonimowych rozmów z psychologiem lub innymi użytkownikami, którzy już przeszli specjalny trening psychologiczny. Potencjalnych rozmówców można znaleźć dopasowując wyszukiwanie według lokalizacji albo zainteresowań. Mobilny dodatek umożliwia też wziąć udział w realnych spotkaniach, lokalnych wydarzeniach, różnych warsztatach lub podjęcie wspólnego wysiłku fizycznego.

Za komunikowanie z innymi osobami poprzez aplikację użytkownik będzie dostawać punkty, co ma być nie tylko swoistym elementem nagrody, ale i umożliwi przechodzenie profesjonalnego lub podstawowego treningu psychologicznego. Wiedzę uzyskaną na takim treningu można wykorzystać do pomocy innym użytkownikom aplikacji. Punkty te można wymienić również na korzystanie z usług cateringowych.

Dzięki aplikacji Talk-To jej twórcy, studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, zajęli II miejsce w międzynarodowym konkursie Showcase Competition zorganizowanym w ramach AIS (Association for Information Systems) 2021 Student Chapter Leadership Conference. W grupę reprezentującą Uniwersytet weszli trzej studenci II i III rocznika kierunków Informatyki i Ekonometrii oraz Modelowania Matematycznego i Analizy Danych. Ogólnie o zwycięstwo walczyło 267 uczestników z 47 uniwersytetów, z 4 krajów. Konkurs został zorganizowany w Stanach Zjednoczonych, a polscy studenci byli jedynym zespołem nagrodzonym spoza USA.

„To duże osiągnięcie, nie wszystkie zgłoszone projekty na etapie eliminacji zakwalifikowały się do finałów.  Warto dodać, że Showcase Competition charakteryzował się najwyższym stopniem konkurencyjności ze względu na największą liczbę projektów biorących w nim udział. Kompetencje, które były sprawdzane, to m.in. zdolność do przedstawienia problemu i rozwiązania go w oczekiwany przez komisję sposób – wyjaśnia Hubert Kołcz, współzałożyciel projektu. - Nasza praca konkursowa, nad którą pracowaliśmy od lipca 2020 r., składała się m.in. z 8-minutowej prezentacji wideo. Przedstawiliśmy w niej wspomniany wcześniej problem społeczny w postaci wyreżyserowanego filmu. Komisji konkursowej zaprezentowaliśmy też wstępną wersję zaprojektowanej przez nas aplikacji”.

Na razie nie ma informacji o dacie jej udostępnienia do pobrania i zainstalowania.

Autor: 
Nataliia Shapoval
Źródło: 
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87661%2Cgdanscy-studenci-tworza-aplikacje-pomagajaca-w-wyjsciu-z-samotnosci.html / https://ug.edu.pl/news/pl/1194/studenci-ug-stworzyli-aplikacje-dla-osob-z-fobia-spoleczna
Polub Plportal.pl:

Reklama