„Hejt wylewający się w Internecie na Koreańczyków to rasizm” – autor postu zapłaci odszkodowanie

Reklama

pon., 05/17/2021 - 22:52 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Soumil Kumar / Pexels

Tytuł oryginalny: „Hejt wylewający się w Internecie na Koreańczyków to rasizm” – autor rasistowskiego postu zapłaci odszkodowanie”

 

Student, którego matka jest Koreanka mieszkającą w Japonii, wniósł pozew do sądu z powodu napisanego trzy lata temu postu na blogu, w którym został on zdyskryminowany. Sąd Najwyższy w Tokio uznał, że post „podżega do dyskryminacji i jest szkodliwy”, a na jego autora wydał wyrok w postaci zapłaty odszkodowania o wysokości 1,3 mln jenów.

 

W 2018 roku, kiedy Nakane Neo, syn Koreanki zamieszkałej w Japonii, był w 3. klasie gimnazjum, apelował o pokój na jednym z wydarzeń w mieście Kawasaki i w ten sposób trafił do lokalnych gazet oraz zaczął otrzymywać wiadomości. Wtedy właśnie pojawiły się dyskryminujące go wpisy na blogu, których autora, zamieszkałego w mieście Oita,  Nakane pozwał do sądu.

Na drugiej rozprawie sądowej sędzia Shirai Yukio uznał, że „wyrażenia znajdujące się w poście przejawiają rasizm wobec Koreańczyków z Północnej oraz Południowej Korei mieszkających w Japonii”, jak i że wpis podżega czytelników do dyskryminacji, przez co jest szkodliwy.

Uzasadniając wyrok tym, że „trzecia klasa gimnazjum to czas, w którym człowiek jest podatny na wszelkiego rodzaju urazy psychiczne, które mogą wpłynąć negatywnie nawet na dalszy rozwój”, Sąd podwyższył kwotę odszkodowania, którą ustalił podczas pierwszej rozprawy. Autor posta zmuszony będzie zapłacić poszkodowanemu 1,3 mln jenów.

Potrzebujemy przepisu, który powstrzymywałby tego rodzaju hejt” – mówi Nakane

W wywiadzie, którego udzielił po padnięciu wyroku, Nakane Neo powiedział: „Wyrok, który padł, daje dobrą nadzieję, że społeczeństwo zmierza w odpowiednim kierunku, ale trudno mi było wielokrotnie zeznawać na temat nieprzyjemnych rzeczy, o których wolałbym nie pamiętać. Potrzebny jest przepis, dzięki któremu osoba, która doświadczyła dyskryminacji, mogłaby otrzymać wsparcie bez potrzeby pójścia do sądu”.

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch
Źródło: 
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20210512/k10013026441000.html?utm_int=news-new_contents_list-items_101&fbclid=IwAR0ELlGH-geVe7lWCGPvGO_5XmKySV0fqrUnKzNgfiW_TgqIzFw_WfqiQt8
Polub Plportal.pl:

Reklama