Czy szczepienie podczas ciąży jest bezpieczne?

Reklama

śr., 07/21/2021 - 01:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Wstępne badania sugerują, że szczepionki mRNA przeciw Covid-19 są skuteczne w zwalczaniu koronawirusa u ciężarnych. Badaniem objęto grupę ok. 15 tys. izraelskich kobiet.

„Wyniki badań: w tym retrospektywnym badaniu kohortowym kobiet w ciąży, szczepienie szczepionką przeciwko Covid-19 Pfizer, w porównaniu z brakiem szczepienia wiązało się z istotnie niższym ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2” – napisał na Twitterze Grzegorz Cessak, po opublikowaniu analizy wykonanej przez JAMA Network.

Kobiety ciężarne należą do grupy, w której przejście infekcji koronawirusa może być bardzo niebezpieczne oraz wiąże się z tym wiele powikłań, m.in. wczesny poród. Badanie nie wykazało żadnych niepokojących objawów po zaszczepieniu kobiet w III trymestrze (Pfizer BioNTech oraz Moderna).

Dodatkowo zostały przeprowadzone badania w Olsztyńskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dotyczące wpływu szczepionek przeciw Covid-19 na płód. „Jedni z pierwszych na świecie przedstawiliśmy dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2” – powiedział autor badania, dr n. med. Wojciech Zdanowski.

Ze względu na wiele zagrożeń, które może powodować koronawirus dla kobiet w ciąży, sprawdzono, że zaszczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania dla samej przyszłej matki, ale również zwiększa szanse na to, że zostaną uniknięte powikłania dla płodu. Do tej pory na badanie zgodziło się ponad 180 ciężarnych z całej Polski, które dobrowolnie się zaszczepiły.

Autorzy badania w medycznym czasopiśmie „Vaccines” przedstawiają jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskowe przeniesienie przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że dzieci zaszczepionych pacjentek w ciąży mogą być bardziej uodpornione.

Lekarze są nadal w trakcie przeprowadzania badań dotyczących bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. W przyszłości być może będą w stanie ustalić schemat, w którym przedstawią, kiedy najbezpieczniej jest się zaszczepić będąc ciężarną.

 

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://pulsmedycyny.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-dla-kobiet-w-ciazy-istotnie-zmniejszylo-ryzyko-zakazenia-badanie-1121991 https://www.termedia.pl/koronawirus/Naukowcy-potwierdzili-odpornosc-dzieci-pacjentek-zaszczepionych-w-ciazy,42994.html
Polub Plportal.pl:

Reklama