Według sondażu prawie 2/3 Amerykanów uważa wojny w Afganistanie i Iraku za bezsensowne

Reklama

ndz., 08/22/2021 - 15:13 -- MagdalenaL

Mężczyzna i kobieta wśród nagrobków osób poległych na wojnie w Iraku i Afganistanie (Cmentarz Narodowy w Arlington, Virginia, sekcja 60, 16 sierpnia 2021 r.), źródło zdjęcia: Olivier Douliery/AFP/Getty images

Podczas gdy chaos związany z wycofywaniem się Ameryki z Afganistanu nabiera tempa, prawie 2/3 Amerykanów twierdzi, że wojna w tym kraju trwająca już 20 lat, podobnie jak wojna w Iraku, nie ma najmniejszego sensu – tak wynika z nowego sondażu AP-NORC.

Sondaż dotyczył obydwu konfliktów, które rozpoczęły się oddzielnie i z innych powodów, a jego wyniki są zaskakująco podobne. 62 proc. Amerykanów uważa, że wojna w Afganistanie nie była warta walki, a 63 proc. ma takie samo zdanie o wojnie w Iraku.

W przypadku jednej i drugiej wojny istnieje niewielki podział partyjny: republikanie częściej niż demokraci są za prowadzeniem wspomnianych wojen – 45 proc. republikanów jest przekonanych, że wojna w Iraku opłaca się w porównaniu z zaledwie 27 proc. demokratów, którzy uważają tak samo.

Ponadto sondaż udowadnia, że po 20 latach prowadzenia operacji antyterrorystycznych w Afganistanie, Amerykanie są obecnie bardziej zaniepokojeni zagrożeniem ze strony grup ekstremistycznych zamieszkujących w kraju: 65 proc. Amerykanów twierdzi, że jest skrajnie lub bardzo zaniepokojona ekstremizmem wewnątrz kraju, a 50 proc. ma takie same obawy co do ekstremizmu zagranicznego.

W tym przypadku również widoczny jest podział partyjny: 75 proc. demokratów ma duże obawy, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony grup ekstremistycznych, a takie same obawy ma 57 proc. republikanów.

Poza tym według sondażu 47 proc. Amerykanów jest za polityką zagraniczną prowadzoną przez prezydenta Joe Bidena, a 51 proc. jest przeciw, co udowadnia, że sytuacja prezydenta jest niepewna.

Sondaż AP-NORC został przeprowadzony w dniach 12-16 sierpnia, podczas gdy Talibowie dokonywali ostatecznego podboju afgańskich miast. W sondażu wzięło udział 1729 osób, z którymi kontaktowano się telefonicznie lub online, a margines błędu wynosił 3,2 proc.

Autor: 
Brian Metzger tłum. Weronika Folcik
Źródło: 
https://www.businessinsider.com/over-60-say-afghanistan-iraq-wars-were-not-worth-fighting-2021-8?IR=T
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama