Długi studenckie zniechęcają coraz bardziej młodych ludzi od uczęszczania do college’u

Reklama

czw., 09/09/2021 - 12:49 -- MagdalenaL

Kate Lillemoen zdecydowała się na przyspieszony kurs programowania, zamiast ukończenia college’u.

- Koszty studiów wciąż rosną, zainteresowanie bardziej przystępnymi cenowo opcjami wzrosło w czasie pandemii.

- Dla niektórych studentów, nawet kurs kodowania może być alternatywą dla czteroletnich studiów.

Przed pandemią, college był oczywistym wyborem dla wielu uczniów szkół średnich w USA. Teraz więcej z nich odkrywa, że istnieją niedrogie alternatywy, które mogą mieć sens. Uzbrojona w certyfikat od Tech Elevator, Lillemoen pracuje teraz jako inżynier oprogramowania w Columbus, Ohio.

Opłaty za studia zdecydowanie miały wpływ na moją decyzję - powiedziała Lillemoen o swojej decyzji porzucenia szkoły i zapisania się na 14-tygodniowy kurs. Gdybym wtedy wiedziała to, co wiem teraz, prawdopodobnie nie poszłabym na studia - powiedziała.

Ponieważ koszty studiów wciąż szybują w górę, zainteresowanie tymi kursami wzrosło w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. W tym samym czasie coraz więcej dużych pracodawców, w tym Apple, Bank of America, Google i IBM, przestało wymagać dyplomów uczelni wyższych.

Przed pandemią był to dość niszowy rynek - powiedział James Rhyu, dyrektor generalny Stride Inc, spółki macierzystej Tech Elevator. W ciągu ostatnich kilku lat rozszerzyliśmy naszą ofertę - powiedział Rhyu. Naprawdę wierzymy, że zdobycie odpowiednich umiejętności wymaganych przez pracodawców, nie będzie zależeć od posiadania czteroletniego dyplomu. College stanie się mniej opłacalną alternatywą, częściowo z powodu ekonomii, dodał.

Podczas gdy niektóre z ofert Stride zaczynają się od tys. dolarów, Tech Elevator w pełnym wymiarze czasu, 14-tygodniowy kurs kosztuje prawie 16 tys. dolarów. Praca w branży IT jest jedną z najlepiej płatnych zawodów, nawet na poziomie podstawowym, według danych z Glassdoor.

Ostatnie badanie przeprowadzone wśród uczniów szkół średnich wykazało, że prawdopodobieństwo, iż będą uczęszczać do college’u spadło o prawie 20 proc. w mniej niż rok - do 53 z 71 proc., według ECMC Group, organizacji non-profit, której celem jest pomoc studentom w spłacie długów studenckich.

Prawie jedna trzecia licealistów stwierdziła, że skutki finansowe pandemii zmniejszyły prawdopodobieństwo na to, że będą uczęszczać do czteroletniej szkoły wyższej, wynika z raportu. Uczniowie powiedzieli, że kładą większy nacisk na szkolenia zawodowe i perspektywy zatrudnienia po studiach. Ponad połowa stwierdziła, że może osiągnąć sukces zawodowy mając trzy lata lub mniej studiów, a tylko jedna czwarta uważa, że czteroletnie studia są jedyną drogą do zapewnienia sobie dobrej pracy. Grupa ECMC przepytała ponad 1000 uczniów szkół średnich trzykrotnie w ciągu ostatniego roku.

Nastąpiła znacząca zmiana w decyzjach podejmowanych przez uczniów w kwestii tradycyjnej czteroletniej nauki w college’u, powiedziała Katherine Pastor, doradca szkolny we Flagstaff, Arizona.

Pastor, która pracowała w szkole średniej we Flagstaff przez 16 lat, powiedziała, że około połowa uczniów decydowała się na czteroletnie studia wyższe po ukończeniu szkoły średniej. Teraz ta liczba spadła do 35-40 proc. Więcej z nich decyduje się na community college, szkołę handlową lub program certyfikacji. W ciągu ostatniego roku wszystko w ich świecie całkowicie się zmieniło - powiedziała Pastor. Ich priorytety zmieniły się z powodu pandemii.

Większość zarówno uczniów szkół średnich, jak i obecnie uczęszczających do college'u powiedziała, że obawy dotyczące przystępności cenowej kursów w college'u miały wpływ na ich plany po ukończeniu szkoły średniej i na zapisy tej jesieni, zgodnie z oddzielną ankietą Citizens, która przepytała około 2 tys. obecnych, jak i przyszłych studentów, a także rodziców.

Istnieją fenomenalne możliwości budowania wspaniałych karier, które mogą nie wymagać ukończenia czteroletniego toku studiów i nie trzeba zaciągać długu studenckiego o kwocie 100 tys. dolarów, powiedziała Christine Roberts, szefowa działu kredytów studenckich w Citizens.

Według danych National Student Clearinghouse Research Center, w ubiegłym roku liczba studentów spadła o ponad 4 proc., przy czym największy spadek odnotowano w grupie świeżo upieczonych studentów, która spadła o 13 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

W tym roku 63 proc. rodziców stwierdziło, że plany ich dzieci po ukończeniu szkoły średniej wróciły do stanu sprzed pandemii, jak wynika z innego raportu Discover Student Loans. Jednak spośród tych, którzy zmienili swoje plany dotyczące studiów, większość stwierdziła, że teraz pójdą do szkoły bliżej domu, będą uczęszczać na uniwersytet online lub wybiorą tańszą alternatywę.

 

 

Autor: 
Jessica Dickler tłum. Hubert Talarek
Źródło: 
https://www.cnbc.com/2021/09/05/college-debt-crisis-drives-more-students-away-from-four-year-schools.html
Polub Plportal.pl:

Reklama