Samobójstwo wciąż traktowane jak przestępstwo, przynajmniej w 20 krajach jak mówi raport

Reklama

pon., 09/13/2021 - 19:53 -- MagdalenaL

”Każdego roku, coraz więcej ludzi umiera w wyniku samobójstwa w porównaniu do HIV, malarii, raka piersi czy nawet wojny.” Ofelia pośród kwiatów, Autorstwa Odilon Redon, Fotografia: World History Archive/ Alamy

Jedna na 100 śmierci jest samobójstwem: aktywiści, mówią, że kryminalizacja odstrasza ludzi szukających pomocy, której potrzebują pomocy

Badania wykazały, że samobójstwo nadal jest uważane za przestępstwo w 20 krajach, karane grzywnami w wysokości tysięcy funtów lub do trzech lat więzienia. Według raportu United for Global Mental Health, grupy wzywającej do jego dekryminalizacji, w wielu krajach dzieci mogą być ścigane za usiłowanie samobójstwa, a w Nigerii dzieci w wieku 7 lat mogą być aresztowane, sądzone i skazywane. W kolejnych 20 krajach samobójstwo podlega karze na mocy prawa szariatu.

W czterech krajach ujętych w raporcie- na Bahamach, Bangladeszu, Gujanie i Kenii- wola kogoś posądzonego o zabicie się, może zostać nie wzięta pod uwagę. „Kryminalizacja samobójstw przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, nie odstrasza ludzi od odbierania sobie życia”- powiedziała Sarah Kline, współzałożycielka United for Global Mental Health. „Odstrasza ludzi od szukania pomocy w momencie ostrego kryzysu i może uniemożliwić im otrzymywanie wsparcia, którego potrzebują dla swojego zdrowia psychicznego”.

Dr Lakshmi Vijayakumar, psychiatra w Chennai w Indiach, oraz założycielka organizacji prewencji samobójstw, widziała wpływ praw, które kryminalizują samobójstwo. Wierzy, że ustawodawstwo przyczynia się do stygmatyzacji oraz dyskryminacji wokół zdrowia psychicznego.

„Te prawa nie istnieją tam tylko w teorii. Wpływają one bezpośrednio na najbardziej narażone osoby w najbardziej narażonych krajach”- powiedziała, dodając, że prawodawstwo dotyczy krajów o średnich i niskich dochodach, gdzie dochodzi do 77% samobójstw. Jedna z osób, które przeżyły próbę samobójczą z regionu Sindh w Pakistanie, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała, że policja przyszła do jej domu ją aresztować.

„Czułam się winna oraz głupia z powodu próby samobójczej”- powiedziała. „Dodatkowo, sytuację pogorszył sposób w jaki policja się z tym obeszła. Znieważyli mojego tatę, tylko po to żeby wyciągnąć od niego pieniądze”. Słowa (oficera policji) brzmiały: „Albo twoja córka pójdzie do więzienia, albo ty”. Jej ojciec zapłacił łapówkę, aby powstrzymać dalsze działania.

W ostatnich latach ustawodawstwo dotyczące samobójstw zostało w niektórych krajach z powodzeniem uchylone lub zastąpione przez nową legislacje. Na Kajmanach samobójstwo zostało zdekryminalizowane w grudniu 2020 r. po kampanii, w której podkreślono, że tylko 5% zagrożonych dzieci i młodzieży szuka pomocy z powodu napiętnowania spowodowanego częściowo kryminalizacją samobójstwa. Załatwiło to sprawę czyniąc z samobójstwa problem natury psychicznej, nigdy przestępczej.

Samobójstwo pozostaje główną przyczyną śmierci na całym świecie. Każdego roku w wyniku samobójstwa umiera więcej osób, niż w wyniku HIV, malarii, raka piersi czy nawet wojny. W 2019 r. ponad 700 000 osób zginęło w wyniku samobójstwa: jedna osoba na 100 zgonów. Na każdą zmarłą osobę samobójstwo próbowało popełnić 20.

Kline dodała: „W tym roku ministrowie zdrowia zgodzili się, że dekryminalizacja jest ważnym czynnikiem w polityce zmniejszania wskaźników samobójstw: teraz nadszedł czas, aby pozostałe kraje zreformowały swoje prawa”.

Autor: 
Sarah Johnson; Przetłumaczył Krzysztof Halerz
Źródło: 
https://www.theguardian.com/global-development/2021/sep/09/suicide-still-treated-as-a-in-at-least-20-countries-report-finds
Polub Plportal.pl:

Reklama