Unia powoli nadrabia zaległośc

Reklama

pt., 09/17/2021 - 13:01 -- MagdalenaL

Według ostatnich sondaży SPD wciąż wyraźnie wyprzedza CDU i CSU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec / Unia Chrześcijańsko-Społeczna). Jednak różnica ta powoli się zmniejsza. Tymczasem kandydat Unii na kanclerza, Armin Laschet, zyskuje coraz większą przychylność wyborców.

Na nieco ponad tydzień przed wyborami do Bundestagu przewaga SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) nad CDU/CSU nieco się zmniejszyła - wynika z raportu ARD Deutschlandtrend. Według opublikowanego w czwartek sondażu Infratest dimap, socjaldemokraci poprawili się w porównaniu z poprzednim tygodniem o jeden punkt procentowy do 26 procent - ale w tym samym okresie CDU i CSU wzrosły z 20 do 22 procent. Zieloni spadli o jeden punkt procentowy do 15 procent, a FDP (Wolna Partia Demokratyczna) i AfD (Alternatywa dla Niemiec) również nieznacznie straciły. Są one remisowe na poziomie jedenastu procent. Lewica utrzymuje się na poziomie sześciu procent głosów.

Z zasady sondaże wyborcze odzwierciedlają jedynie opinię w momencie przeprowadzania sondażu i nie są prognozą wyniku wyborów. Ponadto, są one zawsze obarczone niepewnością. Między innymi słabnące więzi partyjne i coraz bardziej krótkoterminowe decyzje wyborcze utrudniają instytutom badania opinii publicznej ważenie zebranych danych.

Również w porównaniu kandydatów na kanclerza lider CDU Armin Laschet zdołał odrobić straty. Według sondażu w wyborach bezpośrednich 40 procent respondentów opowiedziałoby się nadal za kandydatem SPD Olafem Scholzem, ale jest to o trzy punkty procentowe mniej niż dwa tygodnie temu. W tym samym okresie Laschet poprawił się z 16 do 19 procent. Tylko 13 procent opowiedziałoby się za Annaleną Baerbock z Zielonych.

Dla Deutschlandtrend, Infratest dimap przeprowadził wywiady z 1512 uprawnionymi wyborcami przez telefon lub online w dniach od 13 do 15 września. Zakres wahań wynosi od 2 do 3 punktów procentowych.

Autor: 
Tłumaczyła: Monika Ciesek
Źródło: 
Bundestagswahl-Umfrage: Union holt langsam auf (faz.net)
Polub Plportal.pl:

Reklama