Ludzie chwalący się treningami w sieci mają większą tendencję do przejawiania cech narcystycznych

Reklama

ndz., 09/19/2021 - 21:51 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Badania pokazują, że ludzie, którzy chwalą się swoimi treningami w sieci mają większą tendencję do przejawiania cech narcystycznych"

Każdy ma przynajmniej jednego przyjaciela, który zawsze zamieszcza posty o swojej aktywności na siłowni w mediach społecznościowych. Może nawet sami to robimy.

„Hurra, bieg na 15 km przed pracą zaliczony!” przeczytane rano na portalu społecznościowym może być motywujące do działania lub niesamowicie irytujące, w zależności od tego jaki stosunek masz do tego jakże często używanego emoji z napiętym bicepsem.

Naukowcy z Brunel University London przeprowadzili w maju 2015 roku badanie, w którym sprawdzili dlaczego tak wiele osób dzieli się każdym swoim treningiem na mediach społecznościowych. Delikatnie mówiąc, wyniki okazują się niepochlebne,.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy zawsze chętnie dokumentują swoją aktywność na siłowni lub nawet podczas zwykłego biegu w parku mają tendencję do bycia narcyzami. Według badaczy, ich głównym celem jest pochwalenie się tym, ile czasu inwestują w swój wygląd. Okazuje się też, że tego typu posty zbierają więcej polubień na Facebooku niż inne.

„Narcyzi częściej aktualizują online informacje o swoich osiągnięciach, co motywowane jest ich potrzebą uwagi i walidacji ze strony społeczności Facebooka", podsumowuje badanie. Wysoka liczba polubień nie musi jednak oznaczać, że wszyscy uwielbiają oglądać te pełne przechwałek posty. Wykładowca psychologii dr Tara Marshall mówi dalej, że „choć wyniki sugerują, że taka narcystyczna chełpliwość opłaca się, ponieważ tego typu posty otrzymują więcej polubień i komentarzy, może okazać się, że ich przyjaciele na Facebooku pozornie obdarzają ich wsparciem i pochwałą, podczas gdy zwyczajnie nie lubią takich egoistycznych przejawów”.

„Większa świadomość tego, jak takie aktualizacje statusu mogą być postrzegane przez znajomych, może pomóc ludziom unikać tematów, które nierzadko bardziej irytują niż cieszą”.

Naukowcy uznali, że potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, aby odkryć, co statusy publikowane przez ludzi na Facebooku mówią o nich samych.

 

Autor: 
Sabrina Hoffmann, John Stanley Hunter, Olivia Petter / tłum. Aleksandra Stawiarz
Źródło: 
https://www.independent.co.uk/life-style/fitness-routine-online-facebook-narcissistic-b1912423.html
Polub Plportal.pl:

Reklama