Odnaleziona 96-letnia kobieta, która uciekła przed procesem za zbrodnie wojenne Nazistów

Reklama

wt., 10/12/2021 - 22:31 -- MagdalenaL

Grafika:https://pixabay.com/photos/concentration-camp-auschwitz-1164562/

Oryginalny tytuł: 96-letnia kobieta, która uciekła przed procesem sądowym za zbrodnie wojenne dokonane przez Nazistów, została odnaleziona

96-letnia Niemka, która zbiegła w czwartek tuż przed stawieniem się przed sądem pod zarzutami pomocy i podżegania do ludobójstwa w niemieckich obozach koncentracyjnych została odnaleziona przez lokalne władze i zostanie ponownie postawiona przed sądem.

„Kobieta została zlokalizowana przez niemiecką policję” – powiedział przez telefon Frederike Milhoffer, rzecznik sądu w Itzehoe, dodając, że: „lokalne władze ustalają, czy jest ona w stanie odbyć swój wyrok”.

Proces byłej sekretarki , nazwanej przez Reuters Irmgard Furchner miał rozpocząć się w czwartek. Kobieta jest „podejrzana o pomoc i podżeganie do zamordowania 11,387 ludzi” – jak można dowiedzieć się z sądowego aktu oskarżenia.

Oskarżona była stenotypistką w biurze komendanta w obozie koncentracyjnym w Stutthof, niedaleko dzisiejszego Gdańska. Zarzucono jej asystowanie osobom zarządzającym obozem w systematycznym mordowaniu więźniów pomiędzy czerwcem 1943 roku a kwietniem 1945 roku – co również zawarte zostało w akcie oskarżenia.

Furchner stanie przed sądem dla nieletnich, jako, że w trakcie popełniania przestępstw nie była jeszcze pełnoletnia. Jest ona jedną z pierwszych kobiet od dekad, które stają przed sądem za domniemane zbrodnie w czasie rządów nazistów.

Według Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu, czyli instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie dochodzeń w kwestii zbrodni dokonanych przez nazistów, około 65,000 ludzi zmarło w obozie koncentracyjnym w Stutthof i jego podobozach, jak również w tak zwanych marszach śmierci organizowanych pod koniec wojny.

W lipcu 2020 roku Sąd Rejonowy w Hamburgu skazał Brunona D., wówczas 93-letniego byłego strażnika w obozie Stutthof na 2 lata więzienia w zawieszeniu.

Były strażnik nadzorował więźniów od sierpnia 1944 roku do kwietnia 1945 roku i został oskarżony o 5,230 przypadków poplecznictwa w morderstwach podczas jego służby w obozie jako żołnierz należący do formacji SS. Mężczyzna również stanął przed sądem dla nieletnich ze względu na to, że miał 17 lat wtedy, kiedy odbywał służbę w obozie.

W przyszły czwartek ma się także rozpocząć proces sądowy przeciwko 100-letniemu strażnikowi, również należącym do SS, w byłym obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Autor: 
Nadine Schmidt i Alex Carey Tłumaczenie: Michalina Budner
Źródło: 
https://edition.cnn.com/2021/09/30/europe/german-96-year-old-nazi-intl-grm/index.html
Polub Plportal.pl:

Reklama