Według ankiety niemal co druga Chinka z miejskiego ośrodka nie planuje wyjść za mąż

Reklama

wt., 10/19/2021 - 22:22 -- MagdalenaL

Para składająca swoje przyrzeczenia małżeńskie w urzędzie stanu cywilnego w Pekinie. Fot.: Ed Jones/AFP via Getty Images

Jeżeli jesteś młodą Chinką zamieszkującą ośrodek miejski, istnieje 50-procentowa szansa, że nie planujesz nigdy wyjść za mąż.

Tak wykazała najnowsza ankieta przeprowadzona przez Ligę Młodzieży Komunistycznej Chin na młodej, miejskiej populacji kraju. Ankieta zebrała opinie 2905 singli i singielek w wieku od 18 do 26 lat mieszkających w Chińskich miastach. Okazało się, że 44% przebadanych kobiet nie planuje wyjść za mąż, przy 25% respondentów płci męskiej udzielających tej samej odpowiedzi.

Jako powód, dla którego chińscy przedstawiciele generacji Z nie chcą się wiązać, 34,5% badanych wskazało „brak czasu lub siły na małżeństwo”. 60,8% stwierdziło natomiast, że według nich „ciężko jest znaleźć właściwą osobę.”

Uczestnicy badania wymienili też kilka innych powodów rezygnacji z małżeństwa, w tym jego koszt oraz ekonomiczny ciężar wynikający z posiadania dzieci. Co trzeci respondent powiedział również, że nie wierzy w małżeństwo, a podobna ich część stwierdziła, że nigdy nie była zakochana.

Te wyniki są złym sygnałem dla Chin, które w tym roku podjęły próbę wprowadzenia nowych rozporządzeń mających podnieść wskaźnik urodzeń. Państwo odnotowało 70-procentowy spadek liczby rozwodów w pierwszym kwartale 2021 roku po tym, jak wprowadzono przepis „odstąpienia od umowy”, który wymagał od lokalnych władz odczekania jednego miesiąca przed zatwierdzeniem rozwodu. Przepis ten został wdrożony jako część planu zwiększenia pikującego wskaźnika urodzeń w Chinach poprzez zniechęcanie do nieprzemyślanych rozwodów.

W maju, Chiny uruchomiły również politykę trzech dzieci, znosząc poprzedni zakaz posiadania przez parę więcej niż dwóch dzieci. Zlikwidowanie polityki dwóch dzieci było drugim w ciągu pięciu lat przypadkiem, kiedy Chiny dokonały znaczącej zmiany w rozporządzeniach dotyczących kontroli populacji. W 2016 roku chiński rząd wycofał politykę jednego dziecka, która została wprowadzona w 1979 roku w celu zduszenia wyżu demograficznego.

Tegoroczne zmiany w polityce demograficznej Chin są skutkiem raportów, które odnotowały najwolniesze tempo przyrostu naturalnego od lat 50. XX wieku. Te liczby zostały ujawnione w przeprowadzanym raz na dekadę spisie ludności, z którego wynika, że średni roczny wskaźnik wzrostu chińskiej populacji spadł do 0,53% w ciągu ostatnich dziesięciu lat – z 0,57% pomiędzy latami 2000-2010.

Mimo to chińscy millenialsi, do których zwrócił się w czerwcu Insider, powiedzieli, że polityka trzech dzieci ma niewielkie szanse powodzenia. Stwierdzili wówczas, że wysoki koszt wychowania dzieci, wraz z pośpiesznym trybem życia „9-9-6” (w którym ludzie pracują 12 godzin dziennie, od 9 rano do 9 wieczorem, sześć dni w tygodniu) są czynnikami, które zniechęcają ich do zakładania własnych rodzin.

Łączna populacja Chin wciąż wynosi 1,41 miliarda ludzi, choć jak donosi Reuters, kraj nie spełnił postawionego w 2016 roku celu, aby do 2020 roku osiągnąć poziom 1,42 miliarda mieszkańców.

Autor: 
Cheryl Teh, Business Insider Tłum.: Marcin Lejza
Źródło: 
https://www.insider.com/half-chinas-urban-young-women-dont-plan-to-get-married-2021-10
Polub Plportal.pl:

Reklama