Czy smartfony niszczą miłość?

Reklama

pon., 10/25/2021 - 09:58 -- MagdalenaL

Potajemne spojrzenia na komórkę mogą szybko zniweczyć romantyczną kolację. Jak bardzo nowoczesna technika szkodzi związkom?

Smartfony stały się dla wielu ludzi stałym towarzyszem ich codzienności. Obojętnie, czy czekamy akurat na autobus, chcemy się jeszcze zrelaksować przed snem albo chcemy się odprężyć podczas wolniejszej chwili w pracy – ciągła pokusa patrzenia na komórkę powinna być wszystkim nam znana. Często wcale nie wiadomo, dlaczego bierzemy do ręki to małe urządzenie. Ale od mediów społecznościowych zaczynając, a na najnowszych wiadomościach kończąc zawsze się znajdzie coś do poczytania.

Dla relacji między ludźmi rewolucja cyfrowa nie oznacza tylko czegoś dobrego. Coraz łatwiej jest systematycznie rozmawiać ze znajomymi, którzy zatrzymali się na drugim końcu świata. W analogicznym świecie jednak ciężko przychodzi nawiązywanie głębokich relacji, ponieważ rozmowy zbyt często są przerywane spoglądaniem na telefon. Jeżeli ukochany podczas kolacji przy świecach zostanie przyłapany na grze na komórce, cały romantyzm pryska.

Co oznacza „technoference?”

Sposób w jaki smartfony i inne technologie negatywnie wpływają na bezpośredni kontakt społeczny określa się w angielskim języku fachowym „technoference”. Jak rozpowszechniony jest ten fenomen, pokazuje aktualne badanie. W badaniu tym więcej niż 70% ze 143 zapytanych mężatek podało, że komórki regularnie przeszkadzają w związku – poprzez rozproszenie partnera podczas rozmowy.

Zasadnicze oczernianie komórek i innych technologii jest z perspektywy wielu ekspertów krótkowzrocznym założeniem. W dalszym ciągu istnieje dość argumentów, które przemawiają za tym, że smartfony albo nowoczesne technologie komunikacyjne mogą wspierać związek. Oczywistym przykładem są związki na odległość, które są dzisiaj dużo łatwiejsze do zrealizowania niż kiedyś. W najbardziej nieudanych związkach można mieć poważniejsze problemy, niż rozpraszające smartfony.

Rozproszeni ludzie jako ofiary ewolucji

Naukowcy z uniwersytetu w Arizonie w USA uważają ludzi mających skłonność do małych urządzeń za względnie niewinnych. Według ich tezy, która została zaprezentowana w fachowym czasopiśmie, ma ona ewolucyjne przyczyny. Według tego ograniczone związki i serwisy społecznościowe odgrywały od zawsze dużą rolę. Istotnym czynnikiem jest przy tym rezygnacja z osobistych informacji. I dokładnie to nie funkcjonowałoby lepiej nigdzie, jak tylko w mediach społecznościowych, jak Facebook czy Instagram.

Żeby ukrócić negatywny wpływ smartfonów na stosunki międzyludzkie, opłaca się program digitalnego detoksu. Rozumieć można pod tym świadomą rezygnację z cyfrowych urządzeń. Sprawdzonymi sposobami na to mogą być na przykład zakaz używania komórki w sypialni i wyłączenie powiadomień. Jak dalece cyfrowy post jest faktycznie do zrealizowania, jest to zależne oczywiście zarówno od prywatnej, jak i zawodowej sytuacji. Czy zaobserwujecie u siebie samych, czy u bliskiej osoby przy spoglądaniu na komórkę, za każdym razem dzwonią alarmy. Chociaż uzależnienie od smartfona nie jest obecnie uznane jako symptom choroby, psycholodzy obawiają się, że u młodzieży uzależnienie rozprzestrzeniło się. W związku z tym pada także pojęcie nomofobii. Oznacza ono lęk przed tym, że nie jest się dostępnym.

Autor: 
Michael Leitner / tłum. Magdalena Kulesza
Źródło: 
https://www.gesund.at/beziehung/smartphones-liebe-kaputt/
Polub Plportal.pl:

Reklama