W Szwajcarii małżeństwa homoseksualne dozwolone od 2022 roku - decyzję poparto w referendum

Reklama

pon., 11/22/2021 - 01:05 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia ilustracyjnego: Pixabay

 

W Szwajcarii od 1 lipca 2022 r. pary jednopłciowe będą mogły zawierać związki małżeńskie. Będzie to możliwe dzięki referendum - informuje Reuters.

Rząd zatwierdził inicjatywę „Małżeństwo dla wszystkich”, która zapewnia prawa dla społeczności LGBT równe z parami heteroseksualnymi. Umożliwia ona wspólną adopcję dzieci i ułatwia parom osób tej samej płci uzyskanie obywatelstwa. Pary lesbijskie będą również mogły poddać się sztucznej inseminacji.

W referendum prawie dwie trzecie głosujących zagłosowało „za”. To sprawiło, że Szwajcaria jest jednym z ostatnich krajów Europy Zachodniej, które zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci.

Od początku stycznia pary jednopłciowe, które zawarły związek małżeński za granicą, otrzymają uznanie tego statusu w Szwajcarii.

Nowe prawo wejdzie w życie sześć miesięcy później, co oznacza, że pary będą mogły zawrzeć związek małżeński lub przekształcić zarejestrowany związek partnerski od 1 lipca 2022 roku. Przygotowania do ślubu mogą być złożone przed tą datą - dodał rząd. Po tej dacie nie będzie już można zawrzeć żadnego zarejestrowanego związku partnerskiego.

Działacze kampanii spodziewają się, że kilkaset osób skorzysta ze zmiany prawa w pierwszym roku jej wejścia w życie.

Autor: 
Autor: Ostap Kramar / współautor: Yulia Kostyukova (ukr.Юлія Костюкова) Tłumaczenie: Anastasiia Vasylchenko
Źródło: 
https://hromadske.ua/posts/u-shvejcariyi-z-2022-roku-dozvolyat-ukladati-odnostatevi-shlyubi-ce-rishennya-pidtrimali-na-referendumi https://www.reuters.com/world/europe/swiss-allow-same-sex-weddings-july-2022-2021-11-17/
Polub Plportal.pl:

Reklama