Socjologowie wyjaśnili, czy mieszkańcy krajów europejskich popierają stosowanie certyfikatów COVID

Reklama

śr., 11/24/2021 - 01:17 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixabay

Większość Europejczyków popiera ograniczenia dotyczące osób niezaszczepionych przeciwko koronawirusowi, takie jak wprowadzenie certyfikatów COVID. Jednak jest też wielu zwolenników odmiennego zdania.

Zostało to zgłoszone przez The Guardian w odniesieniu do ankiety przeprowadzonej przez YouGov.

Większość ludzi popiera korzystanie z certyfikatów COVID podczas masowych imprez sportowych lub koncertów. Spośród 10 badanych krajów UE tylko w Polsce takie ograniczenie popiera mniej niż połowa – 45 procent. W innych krajach liczba ta waha się od 51 do 64 proc.

Poparcie dla wykorzystania certyfikatów COVID podczas mniejszych imprez masowych nie było tak istotne, ale nadal znaczące. Chodzi o podróżowanie komunikacją miejską, odwiedzanie barów, kawiarni czy siłowni.

W 7 z 10 ankietowanych krajów UE większość osób wyraziła zgodę na takie ograniczenia. Z kolei w Danii, na Węgrzech i w Polsce takich obywateli było mniej niż 50 proc. Osobno pytali także o jedzenie w restauracjach: sprzeciwiała się tylko większość obywateli Węgier i Polski.

Tylko w jednej kategorii liczba zwolenników certyfikatów COVID była stosunkowo niska (30-40 proc.) – w kwestii odwiedzania supermarketów i sklepów odzieżowych.

Wyniki ankiety w USA były mniej więcej takie same jak w UE. Obywatele Australii jeszcze bardziej popierali certyfikaty COVID, ale Rosjanie byli w większości sceptycznie nastawieni do takiego ograniczenia (z wyjątkiem ograniczenia podczas podróży zagranicznych).

Jednocześnie respondenci zauważyli znaczny spadek liczby Europejczyków popierających działania rządu w walce z pandemią. Na przykład w Niemczech liczba ta spadła z 67 proc. w 2020 r. do 44 proc. w 2021 roku.

We Włoszech nastąpił spadek z 58 do 48 proc., a na Węgrzech - z 60 do 43 proc.

Badanie YouGov odbyło się w ponad 26 krajach, w tym w 10 krajach europejskich – Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Niemczech, Francji, Polsce, Danii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Grecji. W sumie przeprowadzono wywiady z ponad 26 000 osób.

Źródła:

https://hromadske.ua/posts/sociologi-zyasuvali-chi-pidtrimuyut-vikoristannya-covid-sertifikativ-zhiteli-yevropejskih-krayin

https://www.theguardian.com/world/2021/nov/19/majority-of-public-in-europe-support-covid-vaccine-passports-survey

Autor: 
Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Polub Plportal.pl:

Reklama