Wikipedia wini infiltrację zwolenników Chin za bany

Reklama

czw., 11/25/2021 - 19:39 -- MagdalenaL

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: GETTY IMAGES

 

Założona w USA organizacja non-profit - będąca właścicielem edytowanej przez ochotników encyklopedii - orzekła, że Wikipedia padła ofiarą „infiltracji”, której celem było wsparcie celów Chin.

Fundacja Wikimedia powiedziała BBC News, że infiltracja zagroziła „samym fundamentom Wikipedii”. Zbanowała też siedmiu edytorów powiązanych grupą z Chin Kontynentalnych. Tamtejsi Wikimedianie oskarżyli fundację o „bezpodstawne oczernienie małej grupy ludzi”.

 

Błyskawiczna reakcja

„To sprawa bezprecedensowej skali” - oznajmiła wicedyrektor fundacji, Maggie Dennis, w notce do ochotników. Wyjawiła BBC news, że fundacja prowadziła śledztwo w sprawie infiltracji chińskojęzycznej Wikipedii przez prawie rok. Jednak tego lata „rzeczywiste zagrożenie” dla bezpieczeństwa ochotników „zmusiło nas do błyskawicznej reakcji”.

Fundacja walczyła z „przejęciem”, w którym pewna grupa zdobywa kontrolę nad edycją Wikipedii, aby promować konkretny światopogląd - napisała Dennis. Co więcej, grupa ta uformowała niedawno zespół ds. dezinformacji.

 

Kontrola treści

W tym przypadku infiltratorzy próbowali wspierać „cele Chin interpretowane przez jakiekolwiek filtry, których używali” - powiedziała Maggie Dennis dla BBC News. „Kontrola treści też należała do tych celi” - stwierdziła, po czym dodała: „Nie jestem na takiej pozycji, aby oskarżać Chiny, ani nie posiadam informacji, które by mnie do tego skłoniły”.

 

Artykuły Wikipedii dotyczące wydarzeń politycznych w Hong Kongu stały się celami bitw edytorskich. | ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: GETTY IMAGES

 

Jednakże, jak relacjonuje Wikipedia, „długotrwałe i wyczerpujące śledztwa” w sprawie Wikimedianów w Chinach Kontynentalnych, czyli grupy, która deklaruje członkostwo około 300 osób, zaowocowały zbanowaniem siedmiu użytkowników i usunięciem przywilejów administracyjnych kolejnym 12 osobom. Ponadto pojawiły się podejrzenia, że manipulowano wyborami do roli administratorów o ogromnych możliwościach, i że proces edytowania mógł zostać zdestabilizowany. Poproszono też innych edytorów o zmianę zachowania.

W poście odpowiadającym na bany Wikimedianie z Chin Kontynentalnych oskarżyli fundację o działania sprzeczne z „uczuciami i opiniami społeczności”. Pani Dennis stwierdziła zaś, że fundacja powzięła czynności, mając na uwadze konflikt Wikimedianów i ochotników z Hong Kongu.

W lipcu, Hong Kong Free Press (HKFP) relacjonował „bitwy między współzawodniczącymi edytorami” o artykuły dotyczące wydarzeń politycznych.

Sytuacja pogorszyła się po zamknięciu hongkońskiej gazety Apple Daily i aresztowaniu jej dyrektorów naczelnych. HKFP twierdził, że kontynentalni edytorzy coraz bardziej „naciskali na użycie chińskich mediów państwowych jako wiarygodnych źródeł wiadomości” w artykułach na Wikipedii.

 

Ludzie stojący w kolejce aby nabyć ostatnie wydanie Apple Daily | ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: GETTY IMAGES

 

Wyjawiono również, że niektóre osoby rozważały w internetowych chatroomach zgłoszenie edytorów z Hong Kongu na miejskiej policyjnej infolinii bezpieczeństwa narodowego. Niektórzy członkowie hongkońskiej społeczności Wikipedii bali się przez to „komentowania politycznie wrażliwych artykułów” - poinformowała reporterka HKFP Selina Cheng dla BBC News. „Użytkownicy z Hong Kongu bali się, że zostaną wzięci na celownik przez to, że znane są ich tożsamości” - powiedziała. Poprosili więc o pomoc zespół ds. zaufania i bezpieczeństwa Fundacji Wikimedia.

 

Ustronnianie informacji

Kilka tygodni wcześniej, jako odpowiedź na ostrzeżenie o naruszeniu bezpieczeństwa, fundacja ograniczyła dostęp do danych osobowych w dwóch jurysdykcjach, w których zablokowano dostęp do Wikipedii - wliczając w to Chiny. Bała się, że ochotnicy - nawet ci młodzi - mogli zostać wykorzystani lub zmuszeni do udostępnienia danych osobistych przez „reprezentantów kraju lub innych mających na celu modyfikację informacji”.

Maggie Dennis oświadczyła, że „oprogramowanie” pokazało, że działania fundacji miały zamierzony efekt i żadne dane nie zostały zmanipulowane.

Ostatnia reakcja na infiltrację była jednak konieczna, ponieważ użytkownicy nieumyślnie sprowadzili na siebie niebezpieczeństwo, dzieląc się swoimi danymi „na przykład uczestnicząc w lokalnych zebraniach lub podając swój osobisty adres e-mail” innym osobom.

 

Poważne ryzyko

Dennis dodała, że „ gdy fundacja ma wiarygodne informacje, że niektórzy ochotnicy mogą działać w złych zamiarach - w tym przypadku było ich wiele - możemy uznać, iż musimy odmówić im dostępu, aby chronić całość społeczności. W tym celu użytkownicy są banowani”. Kobieta oświadczyła też, że żadne z kroków podjętych w obronie Wikipedii nie powinny odstraszać chińskojęzycznych osób od dołączenia do społeczności - „nasi ochotnicy w Chinach, którzy pracowali dla wolnej i otwartej wiedzy, mogli przez to sprowadzić na siebie poważne ryzyko”.

Napisała do 4000 chińskojęzycznych Wikimedianów: „Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać Was w tym zadaniu (również w przyszłości) możliwościami, których będziecie potrzebować, aby osiągnąć sukces w bezpiecznym i wydajnym środowisku”.

Autor: 
Chris Vallance Tłumacz: Bartłomiej Kamiński
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/technology-58559412#:~:text=Wikipedia%20has%20suffered%20an%20%22infiltration,volunteer%2Dedited%20encyclopaedia%20has%20said.&text=The%20foundation%20banned%20seven%20editors%20linked%20to%20a%20mainland%20China%20group
Polub Plportal.pl:

Reklama