Przemoc w Jerozolimie

Reklama

czw., 12/02/2021 - 11:56 -- MagdalenaL

Według szpitala, w ataku na stare miasto Jerozolimy zginął Izraelczyk, a co najmniej trzech innych zostało rannych. 30-letnia ofiara uległa poważnym obrażeniom. Jak przekazała policja zamachowiec otworzył ogień. Uzbrojony w karabin maszynowy i nóż i ranił cywila oraz dwóch policjantów.

Według rzecznika policji, zabójca został zastrzelony na miejscu przez siły bezpieczeństwa. Sprawa dotyczyła postępowania Palestyńczyka. Minister bezpieczeństwa publicznego Omer Bar Lev powiedział dziennikarzom, że strzelec był członkiem politycznego ramienia Hamasu z obozu dla uchodźców Shuafat we wschodniej Jerozolimie

Hamas mówi o „heroicznej operacji”

Organizacja Hamas wydała oświadczenie, w którym nazwała ten incydent „heroiczną operacją”. Wyjaśniono, że ​​opór Palestyńczyków wobec okupacji syjonistycznej będzie kontynuowany za wszelką cenę. Będzie to obowiązywać do czasu, gdy okupanci zostaną wydaleni ze świętych miejsc i całego kraju, powiedział rzecznik Abdel Latif al-Kanu.

Spór o święte miejsce

Wzgórze Świątynne (Al-Haram al-Sharif) z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa jest trzecim najświętszym miejscem w religii islamskiej. Stanowi również świętość dla Żydów, ponieważ kiedyś stały tam dwie żydowskie świątynie. Na terenie ściśle strzeżonego obiektu co chwila dochodzi do aktów przemocy.

W Jerozolimie, okupowany Zachodni Brzeg i Izrael były miejscem ataków antyizraelskich, cyklicznie się tam dziejących od października 2015 r., z których większość została dokonana przez pojedynczych młodych Palestyńczyków. Niedawno - w środę - 16-letni napastnik zranił nożem dwóch izraelskich funkcjonariuszy straży granicznej w Jerozolimie. Został on zastrzelony przez siły bezpieczeństwa.

Około 200 000 Izraelczyków mieszka we Wschodniej Jerozolimie, gdzie mieszka również 300 000 Palestyńczyków. W świetle prawa nielegalnym zdaje się być budowa osiedli izraelskich we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Jerozolima trwa pod rządami izraelskimi od 1967 roku.

Autor: 
Tłumaczenie: Maja Knychalska
Źródło: 
https://www.tagesschau.de/ausland/jerusalem-gewalt-101.html tagesschau
Polub Plportal.pl:

Reklama