Jak będzie wyglądała twoja podwyżka w 2022 roku? Oto dobre i złe wieści…

Reklama

czw., 12/02/2021 - 14:50 -- MagdalenaL

Źródło: Pixabay

 

Można by pomyśleć, że połączenie wysokiej inflacji, niedoboru pracowników i wojny o talenty to zwycięska kombinacja dla każdego pracownika, który chciałby w przyszłym roku otrzymać większą wypłatę.

Tymczasem wiele firm odnotowuje dobre, jeśli nie rekordowe, zyski. „Pracownicy mówią: Pracowałem wyjątkowo ciężko. Oczekuje się, że więcej z tego powinno trafić do nich” - powiedział Brian Kropp, szef działu badań w firmie konsultingowej Gartner zajmującej się HR.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy doradztwa personalnego obserwują, że pracodawcy oferują podwyżki wynagrodzeń od 5% do 10% w szerokim zakresie stanowisk. Sytuacja ta ma miejsce szczególnie w obszarach, w których pracownicy są najbardziej potrzebni, gdzie wartość wynagrodzeń może wzrastać nawet do 20%.

Podwyżki nie są jednak zjawiskiem powszechnym i nie zanosi się na to, aby miały pojawić się w przyszłym roku.

 

Podwyżki tylko z powodu inflacji rozczarują

Inflacja może być najwyższa od 30 lat, ale to nie znaczy, że pracodawcy czują się zobowiązani do pokrycia rosnących kosztów.

O ile w przeszłości otrzymywałeś korektę kosztów utrzymania, ta roczna podwyżka o 1% do 2% prawdopodobnie nie zmieni się w przyszłym roku.

Dzieje się tak dlatego, że zwiększenie płacy zasadniczej jest trwałym wzrostem kosztów stałych pracodawcy, a oni nie będą podnosić pensji zgodnie z historycznie wysoką inflacją. Mogą myśleć, że w przyszłym roku może się ona obniżyć - powiedział Brian Kropp.

 

Źródło: Pixabay

 

Kto więc będzie stał w kolejce po więcej pieniędzy?

Dla wielu pracowników podwyżki płac - w tym dodatki do pensji i premie - będą wyższe niż inflacja. Natomiast dla niektórych będzie to znacznie więcej.

Najpilniejszym problemem dla pracodawców jest przyciągnięcie i utrzymanie talentów na kluczowe stanowiska. Do tych najbardziej krytycznych należą stanowiska kierownicze i techniczne związane z łańcuchem dostaw, a także stanowiska związane z marketingiem cyfrowym, analizą danych, sztuczną inteligencją, inżynierią i bezpieczeństwem cybernetycznym. Tak nakreśliła sytuację Catherine Hartmann, lider praktyki w zakresie pracy i wynagradzania w północnoamerykańskiej firmie doradztwa personalnego Willis Towers Watson.

Dotyczy to również pracowników godzinowych w magazynach dystrybucyjnych, restauracjach i innych branżach, które zaczęły domagać się pomocy, a nie mogą sobie pozwolić na utratę pracowników, których już mają.

Brian Kropp zauważył, że jedna z sieci restauracji obiecała zatrudnić każdego, płacąc o 3 dolary więcej za godzinę niż zarabia obecnie, ale i tak musiała zamknąć kilka placówek. Inna firma, powiedział, dała wszystkim pracownikom IT 10% podwyżki, ale okazało się, że nie powstrzymało to rotacji w dziale.

„Inflacja płacowa jest ogromna, ponieważ na rynku pracy nie ma wystarczającej liczby osób, które można zatrudnić” - powiedział Kropp.

Dotyczy to zwłaszcza osób z umiejętnościami technologicznymi, ponieważ wszystkie firmy, nie tylko te z branży technologicznej, konkurują o ich zatrudnienie.

Jeśli odgrywasz kluczową rolę w swoim zawodzie, to jesteś w najlepszej pozycji, aby poprosić o to, czego chcesz - albo u obecnego pracodawcy, albo u konkurenta po drugiej stronie ulicy, który może zaoferować ci od 20% do 25% więcej niż zarabiałeś - radzi specjalista.

Jeśli twój obecny pracodawca chce cię zatrzymać, może nieco zwiększyć twoją pensję podstawową, ale może również zaoferować premię retencyjną, aby zachęcić cię do pozostania. Może to być premia pieniężna lub kombinacja gotówki oraz akcji. Jednak prawdopodobnie będzie wypłacana w transzach przez kilka lat, więc będziesz musiał pozostać w firmie, aby otrzymać pełną kwotę - powiedział Dave Hilborn, partner zarządzający w dziale zarządzania kapitałem ludzkim firmy konsultingowej West Monroe.

Firma Dave'a Hilborna w niedawnym badaniu przeprowadzonym wśród 150 członków kadry zarządzającej wykazała, że 68% z nich planuje zaoferować podwyżki płac w celu przyciągnięcia i zatrzymania uzdolnionych pracowników, a 46% spodziewa się zaoferować nagrody retencyjne.

 

Inne sposoby, dzięki którym możesz zyskać więcej pieniędzy w 2022 r.

Zazwyczaj twoja „całkowita” podwyżka wynagrodzenia w obecnej pracy może obejmować kilka elementów składowych: koszty utrzymania, wyniki indywidualne i firmy oraz korekty rynkowe w celu aktualizacji wynagrodzenia dla danego rodzaju pracy.

Niezależnie od stanowiska, jeśli osiągasz dobre wyniki, najlepszą szansą na uzyskanie znaczącej podwyżki od obecnego pracodawcy jest złożenie konkurencyjnej oferty i sprawdzenie, czy firma ją wyrówna - mówi Catherine Hartmann. „Pracodawcy muszą umiejętnie odpowiadać na pytania osób, które mówią: Co możesz dla mnie zrobić? Mam możliwość dostania większej ilości pieniędzy po drugiej stronie ulicy.”

Hartmann obserwuje również, jak firmy przyspieszają awanse jako sposób na zatrzymanie ludzi na różnych szczeblach organizacji.

Zarówno Dave Hilborn, jak i Catherine Hartmann zauważają, że firmy oferują jednorazowe premie celem zatrzymania pracowników na różnych szczeblach kariery, a nawet niektórym indywidualnym współpracownikom.

Catherine powiedziała: „Biorą swój kapitał i przesuwają go niżej w organizacji, jako specjalne jednorazowe dotacje retencyjne poniżej poziomu kierowniczego, mówiąc:  Oto 25 000 do 50 000 dolarów [które będą] wypłacane w transzach”.

Autor: 
Jeanne Sahadi / Przekład: Magdalena Ambicka
Źródło: 
CNN, https://edition.cnn.com/2021/11/15/success/raises-and-bonuses-next-year-feseries/index.html
Polub Plportal.pl:

Reklama