Charakter narodowy

Reklama

pt., 12/03/2021 - 16:09 -- MagdalenaL

Hiszpanie, jak każdy inny naród, różnią się od siebie. Mają jednak pewne wspólne cechy, które odróżniają ich od innych narodów.

Wielu uważa, że Hiszpanie są leniwi, uwielbiają imprezować, są bardzo impulsywni i mają obsesję na punkcie seksu. Nic bardziej mylnego.

W Hiszpanii bardzo dużo się pracuje. W sektorze prywatnym wiele osób pracuje ponad dziesięć godzin dziennie. Czas pracy urzędników jest krótszy, ale za to mają jej dużo. W dzisiejszych czasach na utrzymanie rodziny potrzeba dużo pieniędzy, dlatego zazwyczaj pracują zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Być może nie są tak odpowiedzialni jak np. Japończycy czy Niemcy. Jeśli powiedzą ci, że „jutro” podłączą internet, możliwe, że nie dotrzymają tego terminu. I nie należą do tych, którzy za wszelką cenę będą chcieli wypełnić swój obowiązek.

Również załatwianie formalności trwa zwykle dłużej niż w innych krajach. Aby zalegalizować swój pobyt w Hiszpanii lub zatwierdzić stopień naukowy, ludzie muszą czekać rok lub dwa. Nikomu się nie spieszy, nikt też nie pilnuje zbytnio porządku. Jedynymi ludźmi zatrzymywanymi przez policje są piraci drogowi.

Wokół tematu seksu również narosło wiele nieprawdziwych stwierdzeń. Tak naprawdę wielu Hiszpanów jest nieśmiałych i bardzo ostrożnych przy wyborze partnera. Kobiety ubierają się bardzo skromnie, zwłaszcza w porównaniu z Rosjankami i wcale nie są uwodzicielskie. Chociaż wszyscy Hiszpanie uwielbiają sprośne żarty, kiedy znajdą się w prawdziwej intymnej sytuacji, nie są już tacy pewni siebie.

W przeciwieństwie do Amerykanów, Hiszpanie nie darzą podziwem ludzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy, raczej wzbudza to w nich zazdrość. Bycie najlepszym budzi wrogość, a nie uznanie, dlatego starają się umniejszać swoje talenty czy zdolności i rzadko się nimi nie chwalą.

Hiszpanie nie przestrzegają też zbytnio prawa. Ostatnio zatrzymano piłkarza pędzącego z prędkością 216 km/h w samym centrum miasta! Nie jest to powszechnie spotykana praktyka, ale czasami się zdarza. W takich przypadkach nikt ze świadków nie wyda sprawcy, jeśli policji nie uda się go złapać.

Ogólnie rzecz biorąc, dla Hiszpanów ludzie są zawsze ważniejsi niż sukces, zasady czy abstrakcyjne idee… Zawsze są gotowi pomóc, wyjaśnić, jak dotrzeć w dane miejsca, są otwarci, bardzo towarzyscy i chętnie się integrują. Jako, że chcą być mili, mogą czasem wyjść na trochę fałszywych: nigdy nie powiedzą ci o czymś prosto w twarz. Jeśli coś im się nie podoba, mówią „dobre” lub „nie jest złe” i zawsze wyolbrzymiają dobre strony czegoś. Często można usłyszeć: „kocham to”, „świetnie”, „jesteś piękna”, „bardzo dobrze mówisz po hiszpańsku”, choć nie jest to prawda.

Kiedy Hiszpanie wybierają się w podróż, są bardziej zainteresowani ludźmi i gastronomią niż teatrami czy muzeami. Nie chodzą też obwieszeni aparatami – wolą cieszyć się chwilą niż robić zdjęcia do albumów.

 

 

Autor: 
Tłumacz: Klaudia Jamróg
Źródło: 
https://espalingua.ru/el-caracter-nacional/?fbclid=IwAR3pJp9CIfpeco_ahVrmKm8CBT61-TvyH1rbn7tjbnNu83NXfRzXX3wU8ik
Polub Plportal.pl:

Reklama