Amerykanie rezygnują z pracy w rekordowym tempie. 5 stanów jest na pierwszym miejscu

Reklama

śr., 01/26/2022 - 01:50 -- MagdalenaL

Rekordowa liczba amerykańskich pracowników zrezygnowała z pracy przed świętami, ale trend nie był równomiernie rozłożony w całym kraju. Według nowych danych rządowych, pracownicy w kilku stanach wręczali wypowiedzenia w tempie znacznie wyższym niż średnia krajowa.

Około 4,5 miliona ludzi zrezygnowało z pracy w listopadzie, co jest rekordowym wynikiem, jak podał rząd na początku tego miesiąca. Ale w piątek Departament Pracy przedstawił stan po stanie, w których pracownicy odchodzą, zauważając, że 22 stany doświadczyły wzrostu tak zwanego „wskaźnika rezygnacji” w listopadzie, podczas gdy tylko 2 stany doświadczyły spadku liczby rezygnacji pracowników. Stany o najwyższych wskaźnikach rezygnacji to te, w których rynek pracy jest napięty, a stopa bezrobocia jest niska – dokładnie taka kombinacja powoduje, że pracodawcy zachęcają wyższymi płacami i lepszymi świadczeniami, aby zwabić nowych pracowników do ich wolnych miejsc pracy i zatrzymać te, które już mają. To wszystko jest częścią tak zwanej „Wielkiej Rezygnacji”, która charakteryzuje się odejściem pracowników z obecnej pracy z wielu powodów, od założenia własnej firmy po przejście na wcześniejszą emeryturę.

Zazwyczaj pracownicy są bardziej skłonni uzyskać lepsze wynagrodzenie, jeśli zmienią pracę, zamiast pozostać na obecnym stanowisku, powiedziała Liz Wilke, główna ekonomistka firmy Gusto, dostawcy płac, która mówiła o ogólnym wskaźniku rezygnacji. „Częścią tego, co wpływa na wskaźnik rezygnacji jest to, że nie jest tak powszechne, aby uzyskać podwyżkę od obecnego pracodawcy – częściej opuszczasz pracodawcę w celu uzyskania lepszej oferty” – zauważyła Wilke. Dodała: „Obszary, które mają zwykle najwyższy poziom rezygnacji, to te o najniższej stopie bezrobocia”.

Tak jest w przypadku danych z listopada, gdzie cztery z pięciu największych stanów pod względem stopy rezygnacji mają najniższe stopy bezrobocia w kraju. Na przykład Georgia i New Hampshire mają ten sam najwyższy wskaźnik rezygnacji, wynoszący 4,5%, co oznacza, że ​​około 1 na 22 pracowników odchodzi z pracy w listopadzie. W tym samym miesiącu New Hampshire znalazło się na szóstym miejscu, a Georgia na ósmym miejscu w kraju, odpowiednio 2,7% i 2,8%. Poniżej znajduje się 5 stanów o najwyższych wskaźnikach rezygnacji w listopadzie:

 

Georgia - 4,5%

New Hampshire - 4,5%

Vermont - 4,4%

Dakota Północna - 4,3%

Kentucky - 4,2%

 

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że najnowsze dane pochodzą z listopada — zanim Omicron rozprzestrzenił się w całym kraju. Istnieją pewne oznaki, że wzrost liczby przypadków COVID-19 wpływa na rynek pracy, a liczba Amerykanów składających wnioski o bezrobocie wzrosła w zeszłym tygodniu do najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Jednocześnie na początku stycznia powiększyły się szeregi osób bez pracy z powodu COVID-19 . Rekordowa liczba 8,8 miliona Amerykanów stwierdziła, że ​​nie pracowali na początku tego miesiąca, ponieważ mieli COVID-19 lub opiekowali się kimś z wirusem – trzykrotnie więcej niż miesiąc temu. Gwałtowny wzrost liczby chorych pracowników wpływa na różne branże, od szpitali po linie lotnicze, przyczyniając się do krajowego kryzysu siły roboczej. Może to napędzać wskaźnik rezygnacji, jeśli pracownicy wycofują się z pracy, aby wyzdrowieć lub opiekować się krewnymi, którzy są chorzy na COVID. Jedynymi stanami, w których nastąpił spadek liczby pracowników rezygnujących z pracy w listopadzie, były Kolorado i Pensylwania. W pierwszym przypadku stopa rezygnacji spadła do 3,5% w listopadzie z 4% w październiku, podczas gdy w Pensylwanii stopa rezygnacji spadła do 2,4% z 2,7%.

Autor: 
Aimee Picchi / tłum. Oliwia Starzyńska
Źródło: 
https://www.cbsnews.com/news/americans-quit-jobs-states-leading/
Polub Plportal.pl:

Reklama