Harry i Andrzej nie pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham

Reklama

sob., 05/14/2022 - 19:00 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Harry i Andrzej nie pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham podczas obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II

 

2 czerwca do monarchy dołączą jedynie „członkowie rodziny królewskiej, którzy aktualnie wykonują oficjalne obowiązki publiczne” – poinformował Pałac Buckingham.

Mimo że książę Harry i jego żona Meghan nie pojawią się na balkonie, pojadą do Wielkiej Brytanii na obchody jubileuszu.

 

„Królowa Elżbieta II planuje wziąć udział w niektórych wydarzeniach jubileuszowych” – poinformowano.


Harry i Meghan nie będą tym razem na balkonie, ale pojadą na obchody jubileuszu. Zdjęcie: PA Media

 

 

Rzecznik księcia i księżnej Sussex powiedział, że przyjadą oni do Wielkiej Brytanii na obchody z dwójką swoich dzieci, Archie i Lilibet.

 

Mówi się, że para jest „podekscytowana i zaszczycona możliwością uczestniczenia w obchodach Platynowego Jubileuszu królowej”.

 

Obchody związane z Platynowym Jubileuszem, upamiętniające 70-lecie panowania królowej, odbędą się w ciągu czterech ustawowo wolnych dni od pracy, od 2 do 5 czerwca.

 

Wcześniej spekulowano, kto weźmie udział w charakterystycznym wydarzeniu na balkonie królewskim na początku weekendu jubileuszowego, obejrzy przelot samolotu i pomacha do tłumów podczas Trooping the Colour.

 

Pałac Buckingham poinformował jednak, że królowa zdecydowała, iż wystąpienia na balkonie będą ograniczone do „pracujących członków rodziny królewskiej”, którzy wykonują oficjalne obowiązki królewskie, oraz ich dzieci, co skutecznie wyklucza księcia Andrzeja, księcia Harry'ego i Meghan.

 

Książę Andrzej zrezygnował z pełnienia królewskich obowiązków w związku z zakończoną już sprawą cywilną o napaść na tle seksualnym, wytoczoną mu w Stanach Zjednoczonych.

 

Decyzja królowej odzwierciedla zasadę o niestosowaniu półśrodków i będzie oznaczać zmianę w balkonowych wystąpieniach rodziny królewskiej.

 

Na balkonie, wraz z królową, znajdą się książę Walii i księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge oraz ich dzieci.


Na BBC Platinum Party w Pałacu Buckingham odbędzie się koncert. Zdjęcie: BBC

 

W gronie rodziny królewskiej znajdą się również hrabia i hrabina Wessex wraz z ich dziećmi, a także Anna, księżniczka królewska, i jej mąż, sir Timothy Laurence, oraz książę i księżna Gloucester, książę Kentu i księżniczka Aleksandra.

 

Książę Harry i książę Andrzej oraz jego córki Beatrycze i Eugenia nie będą obecni na balkonie, ale mogą wziąć udział w innych wydarzeniach jubileuszowych, takich jak obiad jubileuszowy czy nabożeństwo dziękczynne.

 

Królowa, która ma problemy z poruszaniem się, musiała zrezygnować z udziału w wielu niedawnych wydarzeniach. Pojawiły się pytania o to, w jakim stopniu będzie mogła uczestniczyć w obchodach Platynowego Jubileuszu.

 

Najnowsza aktualizacja pozostawia tę kwestię otwartą: królowa planuje wziąć udział w niektórych wydarzeniach, ale nic nie jest potwierdzone aż do bliższego terminu.

 

Obejmuje to mszę dziękczynną w Katedrze św. Pawła. Jeśli królowa weźmie w niej udział, nie będzie uczestniczyć w uroczystej procesji, aby się tam dostać.


Złota Kareta, użyta podczas koronacji królowej, będzie częścią jubileuszowej imprezy. Zdjęcie: Dominic Lipinski

 

Oprócz obejrzenia Trooping the Colour, królowa planuje również wziąć udział w Epsom Derby, które odbędzie się 4 czerwca, w czasie długiego jubileuszowego weekendu.

Podczas Platynowego Jubileuszu ponownie pojawi się Złota Kareta, niewidziana na ulicach Londynu od ponad 20 lat.

 

Jest to XVIII-wieczny powóz z zaprzęgiem konnym, który wiózł królową na koronację w 1953 r.

Autor: 
Autor: Sean Coughlan; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/uk-61351158
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama