Nazwiska 129 ofiar kobietobójstwa na czerwonym dywanie w Cannes

Reklama

ndz., 05/29/2022 - 13:10 -- MagdalenaL

Na Festiwalu Filmowym w Cannes odsłonięto dziś wielki baner ze 129 nazwiskami ofiar zabójstw kobiet we Francji. Feministyczny kolektyw Les Colleuses wniósł transparent po schodach czerwonego dywanu i odpalił bomby dymne.

Według aktywistek, od ostatniej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (w 2021) ofiarami kobietobójstwa padło we Francji 129 kobiet. Oznacza to, że zostały one zamordowane przez mężczyzn z powodu mizoginii. Często jest to morderstwo popełnione przez byłego partnera, zbrodnia honorowa lub morderstwo będące skutkiem przemocy seksualnej.

 

Akcja miała miejsce podczas premiery filmu „Święty pająk”, ale nie miała z nim nic wspólnego. Był jednak jeszcze jeden związek z festiwalem. Dziś po południu w Cannes odbyła się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego tej grupie feministycznej. Les Coulleuses często wychodzą nocą na ulice, by na murach wyklejać hasła potępiające przemoc wobec kobiet. Poprzez swoje nocne akcje chcą odzyskać ulice i wesprzeć kobiety, które padły ofiarą przemocy.

 

„Jesteśmy ubrani na czarno, ponieważ jesteśmy w żałobie” – powiedział agencji informacyjnej AFP jeden z aktywistów. „Nie chcieliśmy przyjechać do Cannes, żeby pozować. Nie chcieliśmy wchodzić po schodach uśmiechnięci jak aktorki, ale pokazać, że jesteśmy aktywistami”.

 

Tym razem siły bezpieczeństwa nie interweniowały. W piątkowy wieczór, gdy nieznana kobieta weszła na czerwony dywan, by potępić przemoc seksualną na Ukrainie, tak się stało. Świadectwa wskazują, że rosyjscy żołnierze stosują tam gwałt jako broń wojenną.

Kobieta zdjęła sukienkę i pokazała swoje nagie ciało, mając na sobie tylko halkę. Na jej piersiach i brzuchu namalowano kolory flagi ukraińskiej oraz napis „przestańcie nas gwałcić”. Na brzuchu i plecach miała czerwone ślady dłoni.

 

O akcji poinformował później na Twitterze ruch Scum, który określa się jako radykalnie feministyczny.

Autor: 
Autor: Judit Verstraete / Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Źródło: 
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2022/05/22/namen-van-slachtoffers-van-feminicides-op-rode-loper-in-cannes/
Polub Plportal.pl:

Reklama