Utwór Kate Bush „Running Up That Hill" powraca do Top 10 w Wielkiej Brytanii dzięki Stranger Things

Reklama

śr., 06/08/2022 - 22:53 -- MagdalenaL

Przebój z 1985 roku jest najczęściej odtwarzanym utworem w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych na Spotify, dzięki czemu po raz trzeci znalazł się w Top 10 w Wielkiej Brytanii.

Kate Bush powróciła do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów dopiero po raz trzeci od lat 80., po tym jak jej piosenka Running Up That Hill znalazła nową globalną publiczność dzięki serialowi Netflixa Stranger Things.

Utwór „Running Up That Hill”, który w 1985 roku dotarł do 3. miejsca na swojej pierwszej płycie, w tym tygodniu zajmuje 8. miejsce w zestawieniu odtwarzań i pobrań. Po powolnym starcie na początku tygodnia, gdy utwór znajdował się daleko poza Top 100, jego popularność wzrosła, ponieważ słuchacze szukali go po premierze czwartego sezonu serialu Stranger Things w zeszły piątek; Running Up That Hill odgrywa kluczową rolę w czwartym odcinku.

Jest to obecnie najczęściej odtwarzany utwór każdego dnia na Spotify w USA i Wielkiej Brytanii, ustępuje tylko As It Was Harry'ego Stylesa w globalnej liście przebojów Spotify i zajmuje tę samą pozycję nr 2 w Apple Music. Oczekuje się, że piosenka zajmie również wysokie miejsce na amerykańskiej liście przebojów, która zostanie ogłoszona we wtorek.

Jest to trzecie ukazanie się Running Up That Hill w brytyjskim Top 10; utwór pojawił się również ponownie w 2012 r. po tym, jak został wykorzystany w ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. W przypadku tej wersji, Bush ponownie nagrała piosenkę w nieco niższym tonie, aby dostosować się do zmian w głosie.

Bush jeszcze sześciokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce brytyjskich list przebojów. Na szczycie znalazła się ze swoim debiutanckim singlem Wuthering Heights w 1978 r., a następnie w pierwszej dziesiątce uplasowały się The Man With the Child in His Eyes, koncertowa EP-ka Kate Bush on Stage, Babooshka, Don't Give Up (duet z Peterem Gabrielem) oraz King of the Mountain, singiel z 2005 r., będący jej powrotem po ponad dekadzie przerwy w nagrywaniu. Dwanaście z jej albumów trafiło do Top 10, z czego trzy z nich zajęły pierwsze miejsca.

 

Najnowszy sukces Running Up That Hill świadczy o kulturowej sile thrillera o nadprzyrodzonych mocach Stranger Things, który zanotował największy premierowy weekend w historii Netflixa, a widzowie spędzili 287 milionów godzin na oglądaniu pierwszych siedmiu odcinków. Pozostała część sezonu ukaże się w lipcu.

Dzięki charakterystycznemu wojowniczemu rytmowi, widmowym dźwiękom syntezatorów i porywającemu wokalowi Bush, Running Up That Hill jest jedną z najbardziej podziwianych przez krytyków piosenek lat 80. Bush wypowiedziała się na temat tej piosenki w wywiadzie z 1986 roku:

„Opowiada o dwojgu zakochanych w sobie ludziach, mężczyźnie i kobiecie, a pomysł piosenki jest o tym, że mogliby się zamienić ze sobą miejscami... Mężczyzna jest kobietą i na odwrót, wtedy lepiej by się zrozumieli. W pewnym sensie [piosenka] mówi o podstawowych różnicach między kobietami i mężczyznami, przypuszczam, że jest to próba wyeliminowania przeszkód między nimi, będąc na miejscu kogoś innego, by zrozumieć, jak on to widzi i mieć nadzieję, że to usunie problemy w związku”.

Na 1. miejscu w tym tygodniu znajduje się Styles, którego As It Was utrzymuje się na szczycie już dziewiąty tydzień, a utwór z jego albumu Late Night Talking jest na 4. pozycji. Brytyjska piosenkarka Cat Burns jest na 2. miejscu, co jest najwyższą pozycją dla jej powolnego hitu Go, który został wydany w lipcu 2020 roku. Utwór ten będzie stanowił silną konkurencję w walce o szczyt w przyszłym tygodniu, ponieważ w poniedziałek ukaże się wersja w duecie z Samem Smithem.

 

Na liście przebojów Liam Gallagher z nowym albumem C'mon You Know zdobywa czwarty solowy nr 1, a jego nowy album koncertowy Down By the River Thames trafia na 4. miejsce. Def Leppard po raz pierwszy od 26 lat trafia do Top 5 z nowym albumem „Diamond Star Halos”.

Queen, którzy wystąpią podczas obchodów platynowego jubileuszu w sobotę w Pałacu Buckingham, stali się pierwszym brytyjskim zespołem, który zanotował 1000 tygodni z albumem na liście przebojów. Ich album z największymi przebojami (nr 18 w tym tygodniu) plasuje się za podobnymi pakietami największych przebojów Boba Marleya (1 032 tygodnie) i Abby (1 048 tygodni). Ten ostatni powraca do Top 10 w tym tygodniu dzięki występowi grupy Abba Voyage na żywo, który odbył się w miniony weekend we wschodniej części Londynu w specjalnie przygotowanej arenie.

Na czas platynowego jubileuszu do Top 20 singli wkrada się także utwór okolicznościowy: punkowy zespół The Kunts z piosenką Prince Andrew Is a Sweaty Nonce. Jest to trzeci przebój zespołu z Essex w Top 20, który dwukrotnie dotarł do Top 20, w latach 2020 i 2021, z piosenkami krytykującymi Borisa Johnsona w podobnie ostrych słowach.

Autor: 
Ben Beaumont-Thomas The Guardian / Tłumaczenie: Oliwia Sitek
Źródło: 
https://www.theguardian.com/music/2022/jun/03/kate-bush-running-up-that-hill-uk-top-10-stranger-things
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama