Narodziny piątego tygrysa bengalskiego w kubańskim zoo

Reklama

śr., 08/03/2022 - 10:59 -- MagdalenaL

Hawana, 29 lipca (Reuters) – Kolejny rzadki młody tygrys bengalski urodził się w Kubańskim Narodowym Zoo w Hawanie, powiedzieli opiekunowie zwierząt w piątek, nieco ponad rok po tym, jak cztery pasiaste oraz urocze młode bestie – pośród nich rzadki biały tygrys – zaszczyciły nas swoją obecnością. 

 
Narodziny wszystkich młodych tygrysów następują po 20 latach prób hodowli zagrożonego gatunku oraz są zasługą Fiony i jej partnera Garfielda. 

 
Niestety, młody tygrys jest jedynym ocalałym z miotu czterech tygrysów, urodzonych dwa tygodnie temu, ponieważ jego rodzeństwo doznało poważnych komplikacji neurologicznych i zmarło. 

 
Urodzony z niedowagą, nowy tygrys, który jeszcze nie ma imienia, jest pod opieką w sekcji sztucznej hodowli w zoo, gdzie pracownicy opisują go jako „rozbrykanego”. 

 
„Jego narodziny napotkały się z zachwytem. Był bardzo mały, a my karmiliśmy go mlekiem i opiekowaliśmy się nim w wiele innych sposobów” – powiedziała 21-letnia Maria Karla Gutierrez, jedna z opiekunów, gdy przytulała małego tygrysa. 

 
Tysiące tygrysów bengalskich, podziwianych przez swoją pomarańczową sierść, wędrowało kiedyś po lasach Bangladeszu, Indii i Nepalu. Jednak ich populacja zmniejszyła się do ponad 2500 osobników, twierdzą eksperci. Kłusownictwo, wylesianie oraz nadmierne polowania zebrały swoje żniwo. 

 
Trzy z dziewięciu podgatunków tygrysów wyginęły w ostatnim stuleciu, a wiele naukowców uważa, że kolejny podgatunek, tygrys południowochiński, jest już „funkcjonalnie wymarły”. 

 
Narodowe Zoo w Hawanie, park dzikiej przyrody, jest ulubioną atrakcją Kubańczyków, z ponad 1473 okazami oraz 120 gatunkami, wliczając w to duże zwierzęta, takie jak słonie czy nosorożce. 

 
„Dla parku, kraju oraz świata jest to bardzo piękna rzecz, ponieważ tygrysom grozi wyginięcie” – powiedział weterynarz Angel Cordero. „Jesteśmy z tego dumni. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zamierzamy nadal rozmnażać zwierzęta” – dodał. 

Autor: 
Marc Frank /Tłum. Natalia Warda
Źródło: 
https://www.reuters.com/world/americas/fifth-endangered-bengal-tiger-born-cuban-zoo-2022-07-29/ /Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/tygrys-tygrysek-uroczy-norymberga-987678/
Polub Plportal.pl:

Reklama