23 niemowlęta zakażone parechowirusem, podaje Amerykańska Agencja Epidemiologiczna

Reklama

czw., 08/04/2022 - 20:19 -- MagdalenaL

Pracownicy służby zdrowia mówią, że patogen często przejawia się łagodnymi objawami przeziębienia, ale może też prowadzić do poważnej choroby i śmierci u niemowląt poniżej trzeciego miesiąca życia. Ostrzegają lekarzy, aby byli czujni.

 

W przeciągu sześciu tygodni tej wiosny do szpitala w Tennessee trafiło 23 dzieci w celu leczenia parechowirusa, który jest powszechnym wirusem i w rzadkich przypadkach może stanowić śmiertelne zagrożenie dla niemowląt. Tak wykazał raport wydany w tym tygodniu przez Amerykańską Agencję Epidemiologiczną.

Agencja poinformowała, że 21 z dzieci wróciło do zdrowia bez powikłań, ale jedno było pod ryzkiem utraty słuchu i zakrzepami krwi. Natomiast kolejne dziecko doświadczyło stałych ataków i spodziewano się, że będzie cierpiał na poważne opóźnienie rozwojowe.

Agencja przekazała, że dzieci, które trafiły do szpitala w Nashville - Szpitala Dziecęcego Monroe Carell Jr. Uniwersytetu Vanderbilta - miały od pięciu dni do trzech miesięcy, a ich choroby wykryto od 12 kwietnia do 24 maja. W raporcie infekcje zostały nazwane „nietypowo dużym skupiskiem”. Kolejne sześć przypadków, jak podaje raport, zostało stwierdzonych w szpitalu w innych porach tego roku, które uznano za „szczyt zakażeń” w porównaniu do ostatnich lat.

 

Jak powiedziała Agencja, 13 pacjentów to były dziewczynki, a 10 było chłopcami, ale wszyscy byli wcześniej zdrowi.

Niedługo po wykryciu tego skupowiska, Agencja powiadomiła lekarzy w tym miesiącu, że typ parechowirusa najbardziej związanego z poważnymi chorobami krążył w kraju od maja. Sugerowała, aby wziąć pod uwagę obecność parechowirusa u dzieci z niewyjaśnioną gorączką lub drgawkami.

Parechowirus jest tak powszechny, że większość dzieci jest nim zarażona do wieku przedszkolnego, a jego symptomy obejmują katar i kichanie - objawy, które zwykle kojarzymy z przeziębieniem. Jednak niemowlęta poniżej trzeciego miesiąca życia, a szczególnie te mające mniej niż miesiąc, są bardziej narażone na ciężką chorobę.

Na parechowirusa nie ma lekarstwa, ale diagnozy mogą wpłynąć na to, jak lekarze poradzą sobie z chorobą.

Eksperci mówią, że możliwy jest wzrost liczby zachorowań w wyniku większej ilości spotkań po izolacji, podczas której ludzie nie mieli styczności z powszechnymi patogenami, co mogło osłabić ich odporność. Jednak istnieje też możliwość, że dzieci są po prostu częściej badane na obecność parechowirusa.

„Nasz ‘wzrok’ stał się lepszy, dzięki czemu widzimy więcej”, powiedział w tym miesiącu The New York Times dr Kenneth Alexander, szef od chorób zakaźnych Szpitala Dziecęcego Nemours na Florydzie.

Autor: 
Alex Traub / Tłumaczenie: Aleksandra Stępień
Źródło: 
https://www.nytimes.com/2022/07/29/science/parechovirus-nashville-infants-children.html
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama