Które kraje piją najwięcej piwa?

Reklama

ndz., 08/21/2022 - 10:41 -- MagdalenaL

Światowa konsumpcja piwa – wizualizacja.

Ludzie piją piwo od tysięcy lat – a ponieważ wciąż jest to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, wygląda na to, że jeszcze nie zdążyliśmy się nim zachłysnąć. Z najnowszych dostępnych danych wynika, że w 2020 roku spożycie piwa na całym świecie przekroczyło 177 milionów kilolitrów.

Spożycie piwa występuje na całym świecie, jednak jego ilość jest bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca. Zatem, w których krajach pije się najwięcej piwa?

Ta grafika wykorzystuje dane z Kirin Holdings, aby porównać globalne spożycie piwa według krajów. Kirin to japońska firma, która od 1975 roku śledzi konsumpcję piwa na całym świecie.

W których krajach pije się najwięcej piwa?

Jeśli chodzi o całkowitą konsumpcję piwa, Chiny zajmują pierwsze miejsce.

W 2020 roku spożycie piwa w tym kraju wyniosło 36 milionów kilolitrów, co wystarczyłoby do napełnienia ponad 14 000 basenów olimpijskich. Na kraj ten przypada aż jedna piąta całkowitej konsumpcji piwa na świecie. Dowody archeologiczne wskazują, że historia produkcji piwa w Chinach sięga tysięcy lat wstecz.

Chiny to najludniejszy kraj świata, stanowiący około 18% globalnej populacji. Oczywiście duża liczba ludności nie musi przekładać się na wysokie spożycie piwa na poziomie indywidualnym. Na przykład Indie, które mają drugą co do wielkości populację na świecie, zajmują 23. miejsce na liście pod względem spożycia piwa i odpowiadają jedynie za 1% ilości piany wypijanej każdego roku.

Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce na liście, z ponad 24 milionami kilolitrów piwa spożytego w całym kraju w 2020 roku. Amerykanie nie tylko piją dużo piwa – oni również dużo go warzą. Stany Zjednoczone są drugim największym producentem piwa na świecie (po Chinach).

Konsumpcja piwa na jednego mieszkańca

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę konsumpcję piwa na jednego mieszkańca, a nie całkowitą konsumpcję piwa. Czechy zajmują pierwsze miejsce, jeśli chodzi o konsumpcję piwa per capita.

W 2020 roku przeciętny Czech wypił ponad 181 litrów piwa.

Republika Czeska jest znana z niedrogiego piwa. Niektóre strony internetowe dotyczące podróży twierdzą nawet, że w niektórych częściach kraju piwo może być tańsze niż woda butelkowana.

Międzynarodowy Dzień Piwa

Choć poziom konsumpcji piwa jest różny na całym świecie, jest ono integralną częścią kultury wielu krajów. Napój ten jest tak popularny, że doczekał się własnego dnia. Międzynarodowy Dzień Piwa obchodzony jest w pierwszy piątek każdego sierpnia w ponad 200 miastach na całym świecie.

Na zdrowie i do usłyszenia!

Autor: 
Raul Amoros /Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Źródło: 
https://www.visualcapitalist.com/which-countries-drink-the-most-beer/
Polub Plportal.pl:

Reklama